V Steel Parku na vás čaká viac ako 50 “hračiek“

NIK_0252_resizeSteel Park je príkladom spolupráce odborníkov odvetví, ktorí doteraz nepracovali v jednom tíme. Stretli sa tu vedci, technici a umelci, ktorí chcú ukázať mladým ľuďom, že svet okolo nás je zaujímavý a to, čo je vo vzorcoch, bude fungovať aj v Steel Parku a je možné sa toho dotknúť.

V zábavnom technickom centre Steelpark nájdete viac ako 50 interaktívnych exponátov demonštrujúcich príbeh ocele. Expozícia na troch podlažiach ponúka návštevníkom aktívne hranie sa s exponátmi z oblasti fyziky, optiky, geológie, magnetizmu, hutníctva, biometriky, strojárenstva a ďalších.

Môžete sa zahrať aj na neobyčajnom pieskovisku. Princíp interaktívneho pieskoviska je úplne jednoduchý, 3D kamera sníma výšku terénu a podľa toho, aký vysoký je, osvetľuje terén rôznou farbou. Takou, aká je na mape. Vyššie sú hnedé pohoria, najnižšie položené územia sú modré. Farba sa dá modifikovať pomocou programu, ktorá je na tento účel upravená.

“Máme tu experimenty na elektromagnetické polia, ktorými sa snažíme ukázať, že energia sa prenáša v rámci poľa. Deti to poznajú z mobilných telefónov a príjmu nejakého satelitného signálu. Majú tu experimenty, kde vidia dipól a na ňom žiarovku, ktorá svieti len tak – nasáva však energiu z elektromagnetického žiarenia,“ povedal Marián Kireš z  Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Zaujímavé je aj Gaussovo magnetické delo. Sú tu tiež experimenty na pôsobenie magnetického poľa. Magnetizmus, oceľ a veci, ktoré spolu s nimi súvisia, majú svoju perspektívu. Základy o nich sa deti naučia zábavnou formou.

Exponáty, ktoré prezentujeme my, sú dôkazom toho, že v našom tele prúdi elektrický prúd. Prúdi v mozgu, riadi srdce, svaly… Snažíme sa to dokázať na troch meraniach. Demonštrujeme meranie elektrickej aktivity mozgu a testujeme mieru koncentrácie alebo relaxácie, ktorými človek prechádza. Potom meriame elektrickú aktivitu srdca, vytláčame deťom výsledok na lístoček, aby vedeli doma rodičom ukázať, ako pracuje ich srdiečko. Testujeme aj elektrickú aktivitu svalov, človek pri stisku ruky napríklad vidí, ako sa mu postupne zapájajú do činnosti všetky svaly,” informoval Ján Gálik z Neurobiologického ústavu SAV Košice.

Okrem toho sa tu môžete stretnúť s robotom, dozvedieť sa viac o separácii odpadu alebo povoziť sa výťahom. Slúži na transport detí z prvého na druhé podlažie Steel Parku. Ukážeme vám aj neviditeľné magnetické pole. Všetky tieto exponáty sú súčasťou Steel Parku a fungujú na báze interaktivity.

 

Otváracie hodiny počas jesenných prázdnin:  

30. 10. , 31. 10., 1. 11.  bude otvorené v poobedňajších hodinách od 14:00 do 18:00.

Vstupné je pre všetkých návštevníkov:  1 €

Oceľové autíčko: 1,20 € (Za vylisované oceľové autíčko zaplatí návštevník až pri odchode zo Steel Parku.)

 

Otváracie hodiny po 1. novembri: kreatívna fabrika Steel Park v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach je pre verejnosť otvorená každý deň od 14.00 do 18.00 hod., školy či iné väčšie skupiny si však na základe rezervácie môžu dohodnúť aj návštevu v čase od 9.00 do 13.00 hod.  Vstup detí do 15 rokov je možný iba v sprievode dospelej osoby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>