V Tokiu majú o spoluprácu s Košicami veľký záujem

Zástupcovia n. o. Košice 2013 predstavili projekt v Tokiu. S japonskou nadáciou EU-Japan Fest sa dohodli na širokej spolupráci.

Japonská fondation EU Japan Fest pozvala zástupcov miest Sibiu (2007), Maribor a Guimaraes (2012), Marseille a Košice (2013), Umea a Riga (2014) na oficiálnu návštevu. Hlavným cieľom stretnutia bola prezentácia projektov jednotlivých miest kultúry. Nasledovali diskusie a rokovania o predrokovaných spoločných projektoch a spolupráci.

fotka

,,Dohodli sme až 18 projektov vzájomnej spolupráce v oblasti kultúry medzi Japonskom a Slovenskom, s priamou podporou EU Japan Fest foundation,“  informoval Jakub Urik, vedúci sekcie pre rozvojové projekty a medzinárodné vzťahy. Dodáva, že ide o projekty v oblasti fotografie, architektúry, divadla, tanca, rezidenčných pobytov a pod.

Od januára je na rezidenčnom pobyte Yukobo Art Space v Tokiu slovensky súčasný maliar Erik Sille. Vďaka projektu Košice 2013 sa do spolupráce s Japonskom zapojilo 20 kultúrnych operátorov z východného Slovenska.

Pre veľký záujem oboch strán sa pripravujú ďalšie projekty na rok 2014, ktoré sa uskutočnia v novovzniknutých subjektoch kultúrnej infraštruktúry v meste Košice (Kasárne/Kulturpark, Kunsthalle, SPOTs a mestské parky).

Pri príležitosti vystúpenia Tokijského metropolitného orchestra (26. 5. 2013), prejavil záujem navštíviť Košice aj prezident Mitsubischi corporation,  Yorihiko Kojima, ktorý sa osobne zúčastnil na prezentácii mesta Košice a projektu EHMK – Košice 2013. ,,Táto návšteva môže mať aj veľmi pozitívny dopad na rozvoj mesta, ako aj regiónu,“ uviedol J. Urik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>