Z. Pacáková rieši umenie aj s babkou

Košický večer; 42/2013; 30/10/2013; s.: 11; JAROSLAV VRÁBEĽ ; Zaradenie: ľudia/čarokruhy)

Sedem rokov žila v Paríži. Košice miluje aj preto, že tu ľudia vedia, kto je Majka z Gurunu i ako chutia halušky.

 

KOŠICE. Z Paríža priniesla do Košíc Bielu noc, ktorá sa už stala obľúbeným kultúrnym podujatím Košičanov v predvečer Medzinárodného maratónu mieru. Tento rok mala premiéru ďalšia akcia, na ktorej spolupracovala – Návrat vody do mesta. Ale nielen za týmito projektmi stojí Košičanka Zuzana Pacáková (27), dramaturgička pre vizuálne umenie v mestskej neziskovej organizácii Košice 2013.

 

Sedem rokov v Paríži

 

Vyrastala na Mudroňovej, po ZŠ Staničná absolvovala francúzske gymnázium na L. Novomeského a odišla do sveta. “Lákala ma francúzština a umenie, rozhodla som sa pre Paríž. Tam som študovala a pracovala v oblasti umenia 7 rokov.” Medzitým Košice získali titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 a Zuzana sa vrátila domov.

 

Do práce sa bicykluje

 

Býva s priateľom Ondrejom na Zimnej ulici vo štvrti Malá Praha. “Sestra Peťa žije v Prahe, mama v Holandsku, oco (známy architekt Štefan Pacák – pozn. red.) v Košiciach, celá rodina sa naraz stretneme tak dvakrát do roka, ale o to viac sa tešíme, že sa vidíme (úsmev).” Rada cestuje, chodí na výlety po Slovensku i do zahraničia. “Tento rok sme s priateľom v Chorvátsku autom prešli celý ostrov Hvar.” Bola už aj v Maroku, Južnej Amerike či Japonsku. Vodičák má, no autom takmer nejazdí. Najradšej má vlastné nohy a svoj ‚old school‘ bicykel s košíkom. “Naukladám si doň veci a idem do práce – po rovinke cez park Moyzesova do Kulturparku.” Keď chytí defekt, volá mužskú pomoc. Okrem bicykla má netradičné aj okuliare. “Sú ručne robené v Paríži od mladých francúzskych dizajnérov, išlo o jeden sociálny projekt – keď si niekto kúpil jedny, druhé boli zaslané do Afriky deťom, ktoré ich potrebujú.”

 

O umení hovorí aj s babkou

 

Číta najmä odborné knihy, zaujímala ju napríklad kultúrna mediácia – ako vysvetľovať súčasné umenie deťom či starším ľuďom. “S babkou sa rozprávame o umení aj o EHMK. Myslím si, že je dôležité veci správne odkomunikovať a prispôsobiť charakteru publika.” So svojou 76-ročnou babkou Norikou chodí aj na koncerty a konzultuje s ňou i mapku Bielej noci. “Keď je to zrozumiteľné aj pre staršieho človeka, malo by to byť jasné všetkým návštevníkom.”

 

Pred Bielou nocou si i poplače

 

Pôsobí ako drobné krehké žieňa, nemá rada, keď na seba ľudia kričia. “Už keď som veľmi zúfalá, skôr sa rozplačem, všetko predýcham, vyriešim problém a ideme ďalej (úsmev). ” Okolie jej vyčíta, že niekedy hovorí veci príliš od srdca, netaktickým jazykom. “Keď sa mi niečo nepáči a je to blbosť, tak to tak aj poviem.” Žije ako umelec, vo fázach. “Pred Bielou nocou ide všetko bokom, nevarím, nevysávam, nepratám, naposledy sa k nám skoro nedali otvoriť dvere. Keď sa to skončí, užívam si bežný život, aj pečiem, nedávno som robila bábovku.”

 

Za šediny sa nehanbí

 

Jej najväčšou neresťou je obhrýzanie nechtov. “Nechty si nemaľujem, šminky používam len zriedka a vlasy si nefarbím, aj keď ich mám už trošku šedivé. Ale ako každá baba rada utrácam peniaze za ‚handry‘, dizajnové doplnky, nábytok a cestovanie.” Diéty nedrží, zje, na čo má chuť. “Najradšej sladkosti, čokoládu, cukríky. Neznášam paradajky, banán, cibuľu, to nedám do úst, ani keby ma vraždili (úsmev).” V Košiciach jej chýba lepšia letecká dostupnosť. “V Paríži som si za 20 eur kúpila spiatočnú letenku na víkend do Milána, v sobotu som letela, šla som tam na výstavu, dala som si kávu a v nedeľu som bola naspäť. Tu len do Bratislavy vlakom a späť dáte 40 eur alebo musíme ísť na letisko do Budapešti či inam, čím stratíme celý deň.”

 

Majka z Gurunu a halušky

 

Nevylučuje, že o pár rokov vyskúša napríklad Prahu, ale v Košiciach je jej fajn. “V Paríži som sa cítila niekedy ako cudzinec z iného sveta. Tu ste za dve hodiny už v Tatrách, tam ešte len na kraji mesta. Tu som doma, ľudia mi rozumejú, vedia, kto je Majka z Gurunu a ako chutia halušky. Možno sú to maličkosti, no pre mňa dôležité (úsmev).”

 

JAROSLAV VRÁBEĽ

 

Zuzana Pacáková (27) Zakladateľka košickej Bielej noci. Inšpirovala sa ňou v Paríži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>