Záujem turistov o Slovensko rastie

(pravda.sk; 27/12/2012; SITA ; Zaradenie: Domáce)

Turistov, ktorí chcú spoznávať Slovensko, neustále pribúda. Oproti minulému roku ich bolo o takmer 150-tisíc viac. Ako informoval hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa, podľa Štatistického úradu SR obdivovali krásy a zaujímavosti Slovenska za prvé tri štvrtiny tohto roka takmer tri milióny ľudí.

Tretinu predstavujú zahraniční návštevníci, ale zvýšil sa aj záujem Slovákov o domáci cestovný ruch. Pozitívnu štatistiku môže ešte zlepšiť posledný kvartál, do ktorého sa premietnu údaje o návštevníkoch zimných horských stredísk.

“Slovensko sa čoraz viac dostáva do celosvetového povedomia ako vyhľadávaná turistická destinácia. Oproti minulému roku sa zvýšil počet zahraničných návštevníkov o viac ako štyri percentá,” uviedol Kóňa. Najviac návštevníkov k nám prišlo zo susednej Českej republiky, ich počet sa od minulého roka zvýšil o 16 541 osôb a v priemere u nás zostávajú tri dni.

Vzrástol aj počet turistov zo severských krajín, ako je Estónsko, Dánsko, Nórsko a Island. Záujem vzrástol aj u turistov z afrických štátov. Aj preto sa podľa Kóňu v novembri stretli zástupcovia ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, pod ktoré patrí aj rezort cestovného ruchu, s veľvyslancom Egypta a dohodli sa na účasti egyptskej strany na našom najväčšom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2013, ktorý sa bude konať v polovici januára.

Najnavštevovanejším regiónom na Slovensku je Bratislavský kraj, ktorý zaznamenal nárast návštevníkov o takmer 39-tisíc v porovnaní s minulým rokom. Takmer 28-tisíc z toho boli zahraniční turisti. Najväčší nárast zahraničných turistov oproti minulému roku zaznamenal Banskobystrický kraj, kde bolo o 25-tisíc návštevníkov viac s priemernou dĺžkou pobytu tri a pol dňa. Najdlhšie zahraniční turisti trávia čas v Trnavskom kraji, do ktorého patria Piešťanské kúpele. Priemerná dĺžka pobytu tu je päť dní, počas ktorých turisti využívajú silu prírodných liečivých zdrojov.

Kúpele v Piešťanoch sú zamerané na liečbu reumatizmu a rehabilitáciu pohybového aparátu a nervového systému.Autor – Archív SITA

“Nastávajúci rok bude z hľadiska cestovného ruchu dôležitým pre Košický kraj. Práve mesto Košice bude Európskym hlavným mestom kultúry. Toto podujatie určite priláka množstvo domácich aj zahraničných turistov, ktorí prídu obdivovať historické aj prírodné krásy východného Slovenska,” dodal Kóňa.

Ministerstvo dopravy pripravilo novú Stratégiu rozvoja cestovného ruchu do roku 2020, ktorou chce podporiť rastúci trend v oblasti turizmu. Na jar roku 2013 ju bude schvaľovať vláda SR. Pri jej tvorbe sa zamerali najmä na poskytovanie kvalitnejších služieb, vzdelávanie, podporu infraštruktúry cestového ruchu, ktorú tvoria cyklotrasy, atraktivity či kultúrne dedičstvo, ďalej destinačný manažment, efektívnejšie využívanie zdrojov a zmysluplnejší marketing a propagáciu.

Významnou podporou cestovného ruchu sú aj oblastné organizácie cestovného ruchu. V súčasnosti pôsobí na Slovensku 30 oblastných a dve krajské organizácie cestovného ruchu, ktoré štát podporil v roku 2012 dotáciou približne 3,3 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>