John Flamson: Európske hlavné mesto kultúry nie je odmenou, skôr štipendiom

Anglické mesto Liverpool pravdepodobne od čias rozkvetu prístavu v 19. storočí najviac preslávila moderná hudba v podaní asi najznámejšej britskej kapely Beatles. Niekdajšie významné priemyselné centrum sa stratou väčšiny pracovných miest v 20. storočí stalo jednou z najchudobnejších častí Spojeného kráľovstva. Nový impulz pre rozvoj prišiel v 21. storočí. John Flamson, riaditeľ strategického rozvoja a plánovania Univerzity v Liverpoole, ktorý sa podieľal na vytvorení nového imidžu tohto mesta ako Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2008 nepopiera, že kandidatúra naštartovala v meste nové procesy. O pozitívne skúsenosti s organizáciou najväčšieho kultúrneho podujatia v Európe sa prišiel podeliť aj na Slovensko. Prinášame prepis časti prednášky J. Flamsona, ktorá sa uskutočnila 11. februára 2009 v Košiciach.

Liverpoolu trvalo takmer 25 rokov, kým sa v povedomí ľudí vyzdvihlo z mesta, ktoré bolo vnímané ako problémové. Správa mesta bola takmer úplne nahradená ústrednou správou, mesto nebolo schopné sa o seba postarať. Bola to nielen dlhá, ale i kľukatá cesta. Košice si musia uvedomiť svoju históriu, čo sa udialo v rámci vnímania mesta po nežnej revolúcii, čo sa zrekonštruovalo, aká je charakteristika tejto dekády a čo by malo byť kľúčové pre ďalšiu dekádu. A tu sa netreba príliš spoliehať na štátne peniaze.

Zo spôsobu, akým vytvárate program EHMK, vidím, že ste na správnej ceste kolektívneho vedenia i spolupráce v rámci verejného a súkromného sektora. Dôležité je partnerstvo a spoločné úsilie. To je niečo, na čom treba pracovať nielen v rámci EHMK, ale dať priestor aj rôznym iniciatívam. Keď ľudia začnú hovoriť „my” namiesto „oni”, je to prelom. Podstatným je to, čo má význam aj pre občanov. Preto treba byť sebakritickí.

EHMK prišlo po dovŕšení mnohých projektov v meste, bolo pokračovaním niečoho dobrého čo sa už dialo. Trvalo to veľmi dlho, kým sme mohli začať uvažovať o kandidatúre. Táto súťaž sa vnímala ako príležitosť na získanie nového obrazu mesta, pretože Liverpool mal v minulosti problémovú minulosť. Sir Bob Scott uviedol, že nejde o cenu, ale niečo, čo sme získali ako nejaké štipendium, aby sme získali ešte niečo viac. Ak uvažujete o hlavnom meste kultúry ako o štipendiu, a nie ako o odmene, prestanete byť samoľúbi a začnete byť sebakritickí do budúcnosti.

Získanie titulu bolo pre nás odrazový mostíkom, ale zároveň aj ocenením toho, čo sme už dovtedy dosiahli. Nominácia zároveň vytvára istú mentalitu víťaza u ľudí a tým sa zvyšuje aj kredit mesta, čo je veľmi dôležité pri vytváraní imidžu mesta, ktorý má pritiahnuť investície. Pomohlo nám to urobiť veľa vecí, ktoré neboli plánované a pomohlo nám to skompletizovať a dovŕšiť mnohé projekty.

Na začiatku sme mali aj problémy. Rozprúdila sa diskusia, či by táto iniciatíva mala byť pod palcom mesta alebo samostatnej správnej rady. Mesto počúvalo hlasy iniciátorov a zabezpečilo, aby vznikla mnohorezortná správna rada, ktorej predsedom bol prorektor univerzity a tá riadila projekt EHMK, čo zabezpečilo apolitickosť projektu.

Rok voľby EHMK 2008 sme zahájili a ukončili veľkolepou oslavou v meste. Zorganizovali sme masové podujatia na uliciach, na ktoré sme do centra mesta prilákali tisícky ľudí. Otvorenie a uzavretie roka bolo organizačne dosť náročné, preto nepodceňujte tieto dva momenty EHMK. Oslava je veľmi dobrá, vytvára nielen dojem, ale aj náladu a skutočne by sme vás v tom chceli podporiť, aby ste nezabudli na tento moment projektu. Príjemným poznaním bolo, že aktivity na uliciach boli u ľudí veľmi obľúbené. Zapojili sme tak všetky vrstvy obyvateľstva aj prostredníctvom množstva podujatí pred deti. Podujatia pred deti sú pre organizátorov veľmi vďačné. S deťmi prídu rodičia, často starí rodičia i známi, čím sa vám podarí priviesť na podujatie nakoniec takmer celé mesto.

Keď uvažujeme nad podujatiami veľmi vážne, často môžeme stratiť také skupiny, akými sú deti, ktoré vlastne pritiahnu ďalších ľudí. Zorganizovali sme napríklad akciu s veľkými pavúkmi, na ktorú prišlo veľa detí aj ich známych, tradičný augustový festival Beatles a rozvinuli sme aj nové aktivity, ako boli napríklad Vysoké lode, ale aj aktivity v komornejšom prostredí, prednášky básnikov, vedcov…. Boli sme prekvapení, aké záujmy majú naši obyvatelia. Na stretnutia s básnikmi a filozofmi prišli ľudia, ktorých by sme tam vôbec nečakali, prosto prišli a chceli sa naučiť niečo z fyziky či poézie. Tieto malé podujatia boli veľmi dôležité. Snažte sa zabezpečiť, aby sa veľa dialo v malých komunitách…

O Liverpoole

„Everyone thinks they know Liverpool, even those who’ve never been here. But Liverpool’s not just about the Beatles, football or wisecracks. It’s all these things – and none of them. It’s about being one of the most vibrant, life-affirming and creative cities in the UK.

The Liverpool of today is a changed city. It’s emerging as one of the UK’s leading centres for learning, culture, entertainment, sport and endeavour. Liverpool is the European Capital of Culture 2008 and the University is at the heart of it.

The University played a major role in Liverpool’s European Capital of Culture celebrations, contributing a bumper programme of activities and events from theatre to science.

The centrepiece of these activities was the creation of the Victoria Gallery & Museum, which in July 2008 saw the opening of the iconic redbrick Victoria Building to the public for the first time.” (Zdroj: www.liv.ac.uk)

„Liverpool je medzinárodne uznávaný ako významné kultúrne centrum s bohatou históriou predovšetkým v oblasti populárnej hudby. Počas 60. rokov bolo mesto známe aj svojimi básnikmi napríklad Rogerom McGoughom a Adrianom Henrim.

Významným hudobným telesom v meste je Kráľovský liverpoolský symfonický orchester, ktorý usporadúva koncerty v Philharmonic Hall. Bohatá história divadelného umenia sa odráža v množstve divadiel nachádzajúcich sa v Liverpoole – Empire, Everyman, Liverpool Playhouse, Neptune, Philharmonic Hall, Royal Court a Unity.

V Liverpoole sa nachádza aj niekoľko významných galérií – Walker Art Galler, ktorá uchováva okrem iného obrazy prerafaelistov, Sudley House obsahuje zbierky moderného umenia a Tate Liverpool so zbierkami moderného umenia z kolekcie Tate Gallery.

Z Liverpoolu nevysiela žiadna významná lokálna televízna stanica. Mesto je pokryté vysielaním miestnych televízií sídliacich v Manchesteri napríklad ITV Granada a regionálne štúdio BBC, aj keď niektoré vysielacie štúdiá sa nachádzajú v Liverpoole. V meste sídlia niektoré televízne produkčné spoločnosti napríklad Mersey Television. V Liverpoole sú vydávané niektoré noviny s lokálnym zameraním napríklad denník Daily Post a večerník Echo. Medzi miestne rádiové stanice patrí napríklad BBC Radio Merseyside, Juice FM, Radio City a Magic 1548.” (Zdroj: www.wikipedia.sk)

Pripravila: zuzana.lehotska@kosice2013.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>