A. Willaume: Košice majú veľký potenciál stať sa mestom kultúry

Alain Willaume – fotograf a novinár na voľnej nohe, člen francúzskej skupiny fotografov Tendance Floue, nezávislý kurátor a učiteľ disciplíny fotografia na štrasburgskej umeleckej škole. Svoje nezvyčajné dielo rozvíja na vlnovej dĺžke s celým svetom, ktorý križuje a objavuje už niekoľko rokov. Pod vplyvom dlhých ciest v zahraničí a mimo hlavných prúdov, spracováva kartografie vyrobené z tajomných obrazov, ktoré vypovedajú o násilí a zraniteľnosti ľudí, ktorí žijú vo svete. Renomovaná Galéria VU predáva kópie jeho fotografií nielen v Paríži a vo Francúzsku, ale aj po celom svete. Na pozvanie Košice 2013, n.o. vrámci programu Košice A.I.R. (artists in rezidenceumelci na rezidenciách) zavítal tento svojrázny fotograf na jar tohto roka aj do Košíc.

Ako ste sa cítili počas pobytu v Košiciach?

V Košiciach sa mi páčilo. Pôsobilo na mňa ako dobrosrdečné mesto s nádejnou budúcnosťou, ktorú môžete cítiť zvlášť medzi mladými ľuďmi. Dúfam, že to porastie ešte viac, a že konzervatívne sily nebudú brzdiť jeho kultúrny rozvoj. Veľkorysosť a odvaha sú životne dôležité v dnešnom svete a tieto vlastnosti som vycítil najmä medzi ľuďmi a na miestach, na ktoré som počas môjho pobytu narazil. Rovnako Kulturpark je vzrušujúcou inštitúciou plnou energie a tvorivosti. Okrem toho, návštevníci, ktorých som tam stretol ho rovnako pociťovali ako priestor slobody, objavovania a priateľstva.

Aký dojem na Vás zanechali Košice, ľudia, prostredie, umelci?

Mal som skvelé privítanie od ľudí, ktorí boli zodpovední za môj pobyt. Počnúc francúzskymi úradníkmi z kultúrneho oddelenia Veľvyslanectva Francúzska v Bratislave a Francúzskej aliancie, ktorí ma pozvali, aby som prišiel do Košíc. Rovnako aj od Miroslavy Grajciarovej a Ludwiga Henneho, ktorí ma previedli Kulturparkom.

Čo sa týka mojej práce v Košiciach, veľmi mi pomáhala Lena Jakubčáková, ktorú pre mňa našli Košice 2013, n.o. ako osobnú asistentku. Bola vždy po ruke, keď som potreboval pomoc pri kontakte s ľuďmi, hľadaním priestorov na prezentáciu Tendance Floue v knižnici v Košiciach, mal som aj prednášku na Katedre estetiky a dejín umenia na univerzite v Prešove. S ďalšími umelcami som mal zaujímavé diskusie a výmeny informácií a myšlienok, napríklad s Pavlom M. Smejkalom z asociácie Photo Art Centrum, s Mišom Hudákom, spoluautorom publikácie KSC – inovatívneho alternatívneho sprievodcu Košicami a Tomášom Timkom, študentom estetiky na Prešovskej univerzite v Prešove.

Predpokladám, že v Košiciach ste fotografovali. Čo konkrétne?

Vytvoril som tri série fotografií: v Košiciach som vytvoril sériu cca 30 portrétov nazvanú „The Warm-Hearted (prekl. Teplo-srdcí)” a sériu fotografií mapujúcich mestskú krajinu; séria B & W mapuje krajinu pozdĺž slovensko-ukrajinskej hranice.

Ako ovplyvnil pobyt v Košiciach Vašu umeleckú tvorbu?

Môj pobyt v Košiciach mi umožnilo pokračovať v práci na niektorých z mojich hlavných fotografických posadnutostí ako sú skryté portréty, symbolické konce krajín, hranice sveta a ďalšie rôzne druhy hraníc reprezentujúce geografické, politické alebo mentálne hranice, zaoberám sa aj pojmom fikcie v architektúre.

Kde budeme môcť uvidieť fotografie, ktoré vznikli v Košiciach?

Do konca mája by malo byť všetko pripravené na ich prezentáciu. Ale v tejto chvíli neviem, ako sa výstava fotografií a publikácia budú pripravovať a kedy a kde budú uverejnené v Košiciach. Dúfam, že už čoskoro…
Niektoré snímky urobené počas tohto pobytu je možné vidieť tento rok v lete na festivale Rencontres d’Arles, a v časopise “NoMad” majú uverejniť v októbri tému Tendance Floue a Democratic Books Publisher.

Chceli by ste sa niekedy v budúcnosti vrátiť do Košíc?
Dúfam, že sa v budúcnosti ešte do Košíc vrátim. Mám, spoločne s kolektívom fotografov Tendance Floue nové projekty, ktoré budú realizované v Košiciach a dúfame, že sa Košice stanú jednou z našich obľúbených destinácií. Boli by sme tiež veľmi radi, keby tento projekt pomohol vytvoriť nové silné väzby s kultúrnym partnerom, mestom Marseille.

Myslíte si, že Košice sú mestom kultúry?
Myslím si, že Košice majú veľký potenciál stať sa hlavným mestom kultúry. Mesto má energiu a odborné znalosti, veľkorysosť a tiež odvahu. To sú všetky potrebné kľúče pre skvelú budúcnosť.

Za rozhovor ďakuje Zuzana Lehotská

www.alainwillaume.com
www.tendancefloue.net
www.galerievu.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>