Londýn z Košíc chcú “rozlietať” v lete

(Korzár; 82/2013; 09/04/2013; s.: 5; JAROSLAV VRÁBEĽ ; Zaradenie: Denník prešovského kraja)

Dopriať východniarom priame lety do Anglicka a prilákať viac cudzincov do mesta kultúry chcú “dotovanou” linkou.

KOŠICE. Najneskôr od 15. augusta sa má začať lietať z Košíc do Londýna priamo. Letisko sa k tomu, že nájde dopravcu, zaviaže v pripravovanej zmluve s oblastnou organizáciou cestovného ruchu, tzv. klastrom KošiceTurizmus. Ten za zabezpečenie tejto linky garantuje letisku platbu maximálne 445-tisíc eur od augusta 2013 do konca roka 2014 a ak potom zmluvu predĺžia, tak spolu až 665-tisíc eur. To znamená, že za každého človeka, ktorý priletí z Londýna do Košíc, má letisko dostať 25 eur. Od roku 2015 by to bolo vyše 9 eur.

Zaplatí to klaster

Poskladať sa na to majú členovia klastra. Ten založilo mesto na rozvoj cestovného ruchu. Má 38 členov zo súkromného (hotely, reštaurácie, cestovné kancelárie atď.) a verejného sektora (nezisková organizácia Košice 2013, mesto, atď.), ktorí financujú činnosť. Tohtoročný členský príspevok mesta je 180-tisíc. Ide o peniaze z príjmu z dane za ubytovanie od hostí v ubytovacích zariadeniach. “Košičanov nebude stáť nová linka ani cent,” zdôrazňuje hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

Obrovská konkurencia

Tomáš Jančuš, člen predstavenstva letiska a zástupca výkonného riaditeľa pre financie, vysvetľuje, že v leteckom biznise je obrovské konkurenčné prostredie: “Bez stimulov by menej známe letiská nedostali ani možnosť prezentovať sa pred leteckou spoločnosťou.” Klaster by chcel najradšej nízkonákladovú spoločnosť. Platby letisku podmieňuje tým, že pôjde aspoň o 2 prílety a 2 odlety týždenne a kapacita lietadiel bude spolu aspoň 200 miest za týždeň. O rokovaniach s dopravcami prezradil Jančuš, že sú na dobrej ceste. Klaster chce na marketing novej linky využiť značku Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Strategický Londýn

Podľa šéfky KošiceTurizmus Ivety Niňajovej je priame letecké spojenie s Londýnom strategické: “V Londýne sídlia touroperátori, ktorí do Európy vozia návštevníkov z Ázie i Južnej Ameriky a tí majú najväčší podiel na návštevnosti európskych miest. Podľa prieskumov má táto linka najlepší predpoklad na obsadenie obchodnými cestujúcimi, cestujúcimi na predĺžený víkend a pobytovými cestujúcimi.” Dodala, že tento rok by radi otvorili priamu linku i do Nemecka (Düsseldorf či Mníchov). Z Košíc dnes pravidelne priamo lietajú iba do Prahy, Bratislavy a Viedne.

JAROSLAV VRÁBEĽ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>