Nádherné klezmerové tóny rozozvučali synagógu

Židia a ich kultúra neodmysliteľne patria k dejinám Košíc. Títo pozoruhodní ľudia postavili pred rokom 1939 v meste viacero synagóg. Jedna z nich sa nachádza na Puškinovej ulici. Práve tá v sobotu ožila pri tónoch tunajšieho Kaschauer Klezmer Bandu.

Synagóga na Puškinovej ulici slúžila ortodoxným Židom. Bola postavená v roku 1927 – spolu s terajším Domom umenia. Vstupná brána je nádherne zdobená a bolo naozaj na škodu, že v sobotu sa do synagógy nevstupovalo práve ňou. Pre vstup totiž slúžil bočný vchod a kto prišiel neskoro, mal veľkú smolu. Dobrovoľníci, ktorí rozdávali mužom pokrývky hláv, vytlačila masa ľudí úplne na okraj. V synagóge sa nachádzalo asi 300 až 400 ľudí. Budova jednoducho pritiahla pozornosť širšej verejnosti. Akoby aj nie, veď do nej nemajú možnosť nahliadnuť každý deň. Úplne v strede sa nachádza vyvýšené miesto na čítanie tóry, na ktorom sa tentoraz usadil filmový štáb. V prednej časti mali vyhradené miesto muzikanti a v porovnaní so štábom sedeli oveľa nižšie. Ľudia, tlačiaci sa vzadu, mali dosť obmedzený výhľad. Koncert bol však bezo sporu výnimočným zážitkom.

Povedzme si ešte pár slov o kapele Kaschauer Klezmer Band. Prvým podnetom pre jej založenie bolo vyhlásenie klarinetistu Vlada Sidimáka, že chce hrať klezmerovú hudbu a založiť si kapelu. Kontrabasista Palo Šalamon s nadšením prikývol a 24. januára 2011 založili Kaschauer Klezmer Band. Prizvali si ďalších nadšencov, ktorí intenzívne študovali (a študujú) nahrávky európskych klezmerových zoskupení a orchestrov z USA a začali si budovať vlastný repertoár. V súčasnosti interpretujú klezmerovú hudbu, presiaknutú hudobnými tradíciami východnej Európy, najmä balkánskym, ale aj slovenským a cigánskym folklórom a obohacujú ju aj o prvky klasickej a modernej hudby.

Prvý koncert tejto kapely som absolvoval v lete 2012 na festivale Mazal Tov a už vtedy ma ich hudba oslovila. Je dynamická, spontánna, plná melodických motívov a chytľavých rytmov. Dominuje jej klarinet, z ktorého útrob Vlado čaruje jeden motív za druhým a sem-tam si „vystrihne“ i parádne sólo. Ďalším hnacím motorom je husľový primáš, ktorý o sebe dáva vedieť krásnymi nosnými linkami. Šarmantný zvuk má flauta a výbornú hudbu dofarbujú ešte akordeón, druhé husle a akustická gitara. Rytmiku má na starosti Palov kontrabas, ktorý na prvé počutie pláva v úzadí, no bez jeho prispenia by to nebolo ono. Rezké tóny nemohli nechať chladnými ani ľudí, ktorí bezradne stáli za dverami do synagógy. Klezmer je naozaj zaujímavé spojenie rôznych štýlov. Obohatením o moderné prvky či vážnu hudbu výborne prenáša dávne židovské umenie do súčasnosti. Je prijateľný pre všetky vekové kategórie – napokon na takúto hudbu by sa chytil aj nejeden „tancachtivý“ pár.

Koncert Kaschauer Klezmer Bandu bol výnimočným zážitkom, umocneným o prirodzené židovské prostredie. Ich prístup k židovskej hudbe možno nie je až taký novátorský ako v prípade Mojše Bandu, ale nadšenie, snaha a poctivá práca tento maličký nedostatok plne vyvažujú. Niet pochýb o tom, že kapela, ktorá v týchto dňoch oslavuje 2-ročné jubileum, bude napĺňať radosťou srdcia ľudí ešte mnoho rokov v čo najväčšom počte krajín. Navyše, ak ide (spolu s Kashoverom) o jeden z mála miestnych exportných artiklov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>