Otvorili sme tri nové výmenníky

Košičania budú mať opäť bližšie ku kultúre. Vďaka dvom už fungujúcim kultúrnym výmenníkom sa umenie dostalo aj do sídliskových a okrajových častí mesta. Začiatkom týždňa pribudli v rámci projektu Košice 2013 a SPOTs v Košiciach tri nové, ktoré ponúknu nielen kultúrne, vedecké, ale aj športové vyžitie pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Výmenník na Ľudovej ulici bude slúžiť predovšetkým skejterom.

Výmenník na Ľudovej ulici bude slúžiť predovšetkým skejterom.

Až tri bývalé výmenníky tepla, nedávno zrekonštruované a premenené na komunitné centrá, otvorili v pondelok zástupcovia mesta Košice a  n. o. Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Výmenníky na uliciach Ľudová, Važecká a Wuppertálska budú patriť do siete komunitných centier, o ktorých program a prevádzkovanie sa bude starať tím projektu SPOTs. Dva takto zrekonštruované objekty na Brigádnickej a ul. Obrody už v Košiciach fungujú a záujem verejnosti o ich využívanie je čoraz väčší. V lete pribudne šiesty výmenník na Štítovej ulici.

Otvárame ďalšie zo sídliskových kultúrnych centier, prostredníctvom ktorých môžeme našich obyvateľov zapájať do umeleckých a kultúrnych podujatí a poskytnúť im tak možnosť tráviť voľný čas zmysluplne a kultivovane. Tanec, in-line korčuľovanie, indoor skating, súťaže, filmové predstavenia, tvorivé dielne či rôzne diskusné fóra budú Košičanom o čosi bližšie a dostupnejšie ako doposiaľ. Rád by som poďakoval všetkým za trpezlivosť pri stavebných prácach na týchto kultúrnych centrách a verím, že zrekonštruované výmenníky budú ľudia využívať nielen počas výnimočného roka 2013, ale i po ňom.” povedal košický primátor Richard Raši.

Slávnostné otvorenie s bohatým kultúrnym programom bolo v pondelok 22. apríla o 18.00 hod. vo výmenníku na Važeckej ulici. Počas otváracieho týždňa od 20. do 28. apríla môžu záujemcovia vidieť skateboardovú exhibíciu (výmenník na Ľudovej ulici), dozvedieť sa opäť niečo nové v rámci populárno-náučného cyklu mimoriadne obľúbených prednášok s názvom Vedecká kaviareň, pozrieť si filmy, aktívne sa zapojiť do tvorivých dielní a svojími nápadmi a postrehmi prispieť k tvorbe ďalšieho programu a ich ďalšom smerovaní počas diskusie Otvorené pódium.

Manažérka projketu SPOTs Blanka Berkyová.

Manažérka projketu SPOTs Blanka Berkyová.

Je to ďalšia etapa v živote projektového tímu SPOTs, ale aj v živote sídlisk, na ktorých budeme každý deň aktívne pôsobiť. Sú to výzvy na budúce projekty spolu s umelcami a obyvateľmi, veľa možností naučiť sa niečo nové a stretnúť zaujímavých ľudí, niečo ako iný vietor do plachiet. Veľmi si želám, aby sa všetkým návštevníkom a obyvateľom sídlisk páčilo nielen architektonické riešenie výmenníkov, ale hlavne program, ktorý sme pre nich pripravili v najbližších mesiacoch. Dúfam, že sa vytvoria rôzne zamerané a aktívne fungujúce skupiny, s ktorými budeme môcť plánovať program, zaujímavé umelecké projekty nielen v roku 2013, ale hlavne v ďalšom období.” prezradila o plánoch manažérka projektu SPOTs Blanka Berkyová.

Celková hodnota rekonštrukcie výmenníkov, ktorú robila spoločnosť PKB invest, s.r.o., je 1 236 163,76 eur s DPH. Komplexná prestavba objektov umožnila vytvoriť multifunkčné miestnosti pre kultúrno-spoločenské aktivity a zázemie pre personál a návštevníkov, úpravou striech sa vytvorilo ich funkčné využitie a urobili sa tiež terénne a sadové úpravy okolia. Viac informácií o jednotlivých výmenníkoch a programe nájdete na stránke www.vymenniky.sk. O projekte SPOTs sa dozviete na stránke www.spots.sk.

Fotogaléria z otvorenia

Program novootvorených výmenníkov v týždni od 22. do 28. apríla

Každý z výmenníkov sa postupne zameria na odlišné oblasti spoločenského a kultúrneho života. Počas najbližších dvoch mesiacov môže každý prispieť svojím nápadom na nové aktivity, ktoré by chcel pravidelne v priestoroch výmenníkov vidieť či zažiť. Teraz však ešte každý z výmenníkov stojí na začiatku dlhej cesty, počas ktorej sa ukáže, akým smerom sa vydá. Čo vás ale čaká prvý týždeň?

Vo Výmenníku Važecká sa môžete tešiť na:

22. apríla, 18:00
Slávnostné otvorenie / vernisáž výstavy „Výmenníky“ s architektmi a s tímom SPOTs.

24. apríla, 16:00
Tvorivé dielne s Jankou Bučkovou, téma: Originálna potlač textilu.

25. apríla, 17:30
Otvorené javisko / Open stage – každý z MČ Nad Jazerom je pozvaný predstaviť svoje aktivity a záujmy.

27. apríla

16:00 – premietanie pre deti,

17:00 – tvorivá dielňa pre deti,

19:00 – premietanie pre dospelých – Cinefil o. z.

Vo Výmenníku Wuppertálska sa môžete tešiť na:

23. apríla, 13:00

Vernisáž výstavy olejomalieb „Z Beskýd do Tatier” – Josef Teper – ZŠ Starozagorská.

23. apríla, 18:00
Vedecká kaviareň na tému „Invázne rastliny“ – RNDr. Eva Sitášová – SAV.

24. apríla, 16:00
Detské tvorivé dielne s Evou Tkáčikovou, téma: Čim čarára, čim, čim, čim.

26. apríla, 17:30
Otvorené javisko / Open stage – Každý z MČ KVP je pozvaný predstaviť svoje aktivity a záujmy.

28. apríla

16:00 – premietanie pre deti,

17:00 – tvorivá dielňa pre deti,

19:00 – premietanie pre dospelých – Cinefil o. z.

Vo Výmenníku Ľudová sa môžete tešiť na:

20. apríla, 13:00 – 20:00
Exhibícia skejtbordingu – EastSideSkates o. z.

21. apríla, 13:00 – 20:00
Freeride – vyskúšaj si skejtpark na vlastnej koži.

27. apríla, 13:00 – 20:00
Street art exhibícia – maľujeme si fasádu – Street Art Communication o. z.

Sprievodný program

Vo Výmenníku Brigádnická

25. apríla, 18:00
Výstava „Svietidlá – svetlo“ – Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach.

2 Reakcia na Otvorili sme tri nové výmenníky

  1. Mňa by len zaujímalo či rekonštrukcia vymenniku v ktorom je diera pre skejťakov bola z hľadiska štatistiky priekumu správna ????? V celých košiciach je možno 20 skejťakov a je to už druhá stavba v poradí pre nich (ak počítam športový areál pri blšáku)…. A čo sa týka napr. stovák tanečníkov (v košiciach), ktorý tancujú v starých zaprášených, komunistyckých škôlkach (alebo podobných priestorov), ktoré nie sú zrekonštruované TAK je to na zamyslenie…. AKO JE TO MOŽNÉ ????? Prečo sa investuje do ničoho keď sa môže investovať do niečoho ??? Kde ostal zdravý sedliacky rozum ????

    • Zdravému sedliackemu rozumu stačí jeden otáznik. Iniciatíve sa medze nekladú. Vypracovať projekt sa dá na všetky druhy kultúry. Držím palce pri tancovaní a hľadaní priestorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>