
Otvorenie Kunsthalle / Haly umenia Košice
Dátum a čas:
Streda - 03. 07. 2013 - 19:00 - 23:00
Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia
Budova krytej plavárne, jedna z architektonicky najzaujímavejších budov v Košiciach, sa po rekonštrukcii zmenila na Kunsthalle/Halu umenia. Vo svojich rázovitých interiéroch, odkazujúcich na svoju pôvodnú funkciu i na tému vody, poskytne divákovi jedinečný priestor pre vnímanie rôznych foriem súčasného umenia, ale aj koncertov či divadelných predstavení. Návštevníci sa tiež budú môcť zúčastniť na diskusiách, prednáškach a workshopoch s profesionálnymi umelcami a kurátormi.
Program otvorenia Kunstahalle / Haly umenia Košice
19:00 – Otvorenie budovy Kunsthalle / Haly umenia Košice a výstav:
- Tony Cragg – Sochy / The Sculptuers
- Gyula Kosice – Socha pre Košice
- Pocta Gyulovi Kosice
- Constantin Brâncuşi – Fotograf / Photographer
- Stafan Georgescu-Gorjan – Nevidená strana Nekonečného stĺpu / The Unseen Side of the Endless Column
19:00 – 19:10 – Kultúrny program – predstavenie pohybového divadla / tanec
19:10 – 19:30 – Oficiálne príhovory
19:30 – 20:00 – Hudobný program
21:00 – Odhalenie sochy Cube connection, autor Viktor Frešo v parku pri Sennom trhu
22:00 – Kultúrny program pri fontáne v Meskom parku
Program výstav: 3. 7. – 25. 8.
Tony Cragg
Výstava predstavuje tvorbu britského vizuálneho umelca, špecializujúceho sa na sochársku tvorbu a 3D objekty. Jeho rané diela sú vyrobené z nájdených materiálov, zo zlikvidovaných stavebných častí a z vybavenia domácnosti. Využíva širokú škálu syntetických produktov, charakterizujúcich ľudskú aktivitu. V Košiciach predstaví aktuálnu tvorbu posledných desiatich rokov v podobe nadrozmerných sôch a kresieb.
Gyula Kosice – Vodnopriestorové mesto
Gyula Kosice (vlastným menom Fernando Falik) je argentínsky multimediálny umelec, ktorý sa narodil v roku 1924 v Košiciach. Tento významný sochár, teoretik a vizionár novej inžiniersko-plastickej estetiky sa svojim umeleckým menom prihlásil k rodnému mestu. Patrí k pionierom geometrickej abstrakcie a konkretizmu a v Latinskej Amerike je považovaný za spoluzakladateľa op-artu a hydrokinetizmu. Táto výstava je jeho prvou samostatnou prezentáciou nielen na Slovensku, ale aj v širšom stredoeurópskom priestore.
Constantin Brancusi
Výstava predstaví sériu fotografických dokumentov, zachytávajúcich diela pôvodom rumunského sochára Constantina Brancusiho, tvoriaceho v prvej polovici 20. storočia vo Francúzsku. Jeho práce zaraďujú k abstraktnému expresionizmu. Pre jeho tvorbu je typické zjednodušenie formy a radikálna vízia.
Najnovšie komentáre