Adrenalínový šport prináša bikerské fotky i videá

0000002272-3-dsc-0321Vo Výmenníku Važecká vystavoval v júli svoje práce mladý košický fotograf  Michal Gedeon, ktorý okrem štúdia na vysokej škole uplatňuje svoj talent aj v umeleckej oblasti. Výstava pritiahla mladých ľudí, ktorí obdivovali nielen jeho diela, ale aj exhibíciu trialistov. Tí sa na streche predviedli na kolesách.

Čomu všetkému sa venuješ?

Vďaka projektu SPOTs som mal možnosť odprezentovať svoju prvú výstavu, za čo sa chcem veľmi pekne poďakovať. V ostatnom čase sa najčastejšie venujem nakrúcaniu videí. K tomuto hobby som sa postupne premostil od fotografie. S fotografovaním som začal v prvom ročníku na vysokej škole. Spočiatku som fotil takmer všetko. Všade som chodil jedine s fotoaparátom. Neskôr začali prevažovať fotografie architektúry. Popritom som začal experimentovať aj s videom.

Prečo práve téma bikerov? Venuješ sa tomu aj ty?

Hlavným dôvodom, prečo v mojej tvorbe prevládajú bikerské videá, je práve to, že sa tomuto adrenalínovému športu venujem a spoznal som tak veľa ľudí s podobnou záľubou. Myslím si, že je to celkom výhoda, pretože mi je tento šport blízky a viem aj sám pri strihu videa posúdiť, ktorý je ten pravý moment, keď biker predvádza trik alebo kedy bol lepšie odjazdený.

0000002188-3-cam00661Ako natáčaš? Jazdíš na bicykli a v ruke držíš kameru?

Veľakrát vznikajú tieto videá spontánne. Samozrejme sa nájdu aj také, na ktoré sa pripravujem už skôr. Ak poznám danú lokalitu, umožňuje mi to vytvárať si predstavy, čo by mohlo dobre vyzerať. Veľkou výhodou je, ak mám vopred vybraný song. Správny výber pesničky je veľmi podstatnou vecou a treba jej venovať rovnakú pozornosť ako samotnému videu. Umožňuje mi to rozfragmentovať celú zvukovú stopu a jednotlivé scény si napíšem alebo nakreslím na papier a slovne opíšem do zátvorky, kedy sa scéna začne a spôsob, akým ich budem natáčať, aby som na to nezabudol. Zahŕňa to všetko – či chcem použiť statív, slider alebo stabilizátor. Predstavujem si, ako bude scéna vyzerať, či to bude celok, polocelok alebo detail. Vopred zvolenou pesničkou si potom ľahko určím aj tempo videa a prispôsobím tomu natáčanie v teréne. Potom sa už len snažím uplatniť svoje predstavy a dopĺňam ich aj inými spontánnymi nápadmi, ktoré vznikajú inšpiráciou prostredia a momentálnej situácie.

Chodíš von stále s “foťákom” a kamerou? Dopraješ si aj oddych?

Dá sa povedať, že von chodím pomerne často s fotoaparátom. Človek predsa nikdy nevie, na akú momentku natrafí, a potom by som to ľutoval. Musím sa ale priznať, že je to už zriedkavejšie, ako to bolo pri začiatkoch fotenia. Prechádzku s fotoaparátom beriem ako oddych, pokiaľ nejde o nejaké cielené fotenie alebo točenie.

Práce, ktoré si vystavoval, boli súčasťou tvojej bakalárskej práce. Čo študuješ, že pri tom vieš využiť svoje hobby?

Na výstave sa premietal bakalársky dokument na tému “Košická cyklistická scéna”. Študujem v Prešove – učiteľstvo výtvarného umenia. Od prvého ročníka sme mali možnosť voliteľného predmetu “Základy fotografie a filmu”, kde ma veľa naučil Jaroslav Ondo. Odvtedy sa tomu venujem a snažím sa posúvať to ďalej.

0000002284-3-dsc-0389-2zmenAko dlho vzniká jeden klip a koľko času zabrala praktická časť bakalárky?

Záleží to od viacerých faktorov. Keď sú nápady, tak to ide pomerne rýchlo, ale najradšej mám, keď urobím každý deň trochu. To mi umožňuje pozerať sa na video s odstupom času, vyhnem sa tak prvoplánovým rozhodnutiam. Príprava bakalárskej práce bola dosť zdĺhavá, keďže je to dokument. Pozostáva z viacerých projektov, “video editov” v jednom, pretože každá časť je natočená v inom čase. Sú v nej zahrnuté všetky štyri ročné obdobia. Natáčať som začal vlani v lete a skončil som na jar tohto roku.

Aké máš plány do  budúcnosti? Budeš chodiť na zjazdy bikerov, fotografovať, natáčať alebo budeš robiť niečo úplne iné? 

Ťažko povedať, čo bude v budúcnosti, ale určite sa tomu budem venovať aj naďalej. Bol by som rád, keby ma tento koníček živil.

Viac informácií nájdete na www.spots.sk

Zhovárala sa Anita Čurneková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>