Aj BBC Travel pozýva do Košíc

Článok s názvom „Europe’s unknown Capital of Culture“ dnes zverejnil portál britskej BBC venovaný cestovaniu. Autorom reportáže, ktorá predstavuje kľúčové projekty Košíc a láka na najväčšie košické podujatia, je Luke Waterson. Na Slovensku je známy svojím článkom pre Lonely Planet, ktorý zaradil Slovensko do TOP 10 najlepších turistických destinácií roka 2013.

IMG_0037

„Veľkolepý Dóm sv. Alžbety je najväčšia katedrála na Slovensku. Väčšina cudzincov však o nej nikdy nepočula. Druhé najväčšie mesto Slovenska – Košice, ktoré je jedným z Európskych hlavných miest kultúry 2013 je teraz nastavené nás všetkých prekvapiť,“ píše Waterson v úvode článku.

Košice charakterizuje slovami „renesančno-barokový architektonický skvost“ s množstvom historických budov, ako je už spomínaná katedrála či budova Štátnej filharmónie. V štýle mesta Glasgow (EHMK 1990) chcú Košice podľa autora článku pretvoriť svoje mesto na centrum kreativity a inovácie.

Waterson predstavuje čitateľom tri najdôležitejšie projekty kultúrnych Košíc. Sú nimi Kulturpark, kde by mala vzniknúť oáza tvorivosti, workshopov a výstav. Ďalším je Kunsthalle – otvoria ju výstavou diel Guyula Košice, ktorý žil a tvoril v Latinskej Amerike. Tretím projektom je prestavba amfiteátra, čo vytvorí pôdu na hosťovanie festivalu Cassovia a ďalších open – air podujatí.

Košice v roku 2013 zažiaria viacerými festivalmi. Waterson odporúča navštíviť májový USE THE C!TY, augustovú PopArt party v štýle Andy Warhola a septembrový festival vína. Za výlet podľa neho stoja aj zaujímavé turistické ciele v okolí Košíc, ako sú jaskyne Slovenského krasu, Tokajská vinohradnícka oblasť či Slovenský raj.

„Tí ktorí si potrpia na dobré pitie by si mali pripiť špeciálnym drinkom Košické zlato. Kokteil vzdáva hold Košickému zlatému pokladu, ktorý patrí medzi najväčšie na svete. Po svojom európskom turné sa poklad 24. augusta vráti do Východoslovenského múzea v Košiciach,“informuje Luke Waterson v článku na portáli BBC Travel.

Celý článok nájdete tu.

zdroj: www.sacr.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>