Ako prvý vstúpi v novom roku do divadla Bocatius

bocatius1Prvou premiérou Štátneho divadla Košice v novom roku bude 31. januára v Historickej budove ŠD uvedenie komorného príbehu Bocatius o pohnutých osudoch humanistického vzdelanca, pedagóga a spisovateľa Jána Bocatia, košického richtára. Hru Rudolfa Schustera v réžii Martina Kákoša uvádza divadlo pri príležitosti životného jubilea bývalého slovenského prezidenta.

Bocatius je hrou o výslní a pádoch, politike a diplomacii, no predovšetkým o osude človeka, ktorý pozdvihol kultúrny život vo východoslovenskom regióne a získal si veľké uznanie. Ako básnika ho poznali nielen doma, ale i v zahraničí. Pripravovaná premiéra je ideovým a umeleckým návratom k 90. rokom, kedy režisér Peter Scherhaufer režíroval v Štátnom divadle plenérovú verziu tejto hry.

„Bocatiov osud je svojim spôsobom modelový. Je to príbeh človeka, ktorý sa nechtiac zapletie do politických hier a hoci sám nikdy nebol na čele nejakých rebélií nakoniec si svojim čestným konaním odskáče košickú rebéliu vo väzení aj v ďalšom živote. Možno aj preto sa v tomto texte dajú čítať odkazy na nedávnu politickú realitu a udalosti, ktoré platia v širších súvislostiach,“ hovorí o hre  režisér Kákoš. Ako dodal, pripravované predstavenie môže byť zaujímavé vo svojej štruktúre. „Má veľké množstvo obrazov, je to akási dynamická koláž z Bocatiovho života. Nie je typická dráma, ale skôr akási mozaika jeho života z obdobia od vypuknutia košického povstania, vedeného Bočkayom, až po Bocatiov návrat z pražského väzenia. Týchto 40 obrazov vytvára dynamickú skladbu možno až na princípe filmových strihov.“ 

Kostýmy do pripravovanej inscenácie navrhla Ľudmila Várossová, scénu Pavol Andraško. V titulnej postave Bocatia uvidia diváci Milana Antola, v ďalších postavách sa predstavia Dana Košická, Peter  Cibula, Peter Orgován, Andrej Palko, Juraj Zetyák, Ivan Krúpa, Róbert Šudík, František Balog, Stanislav Pitoňák a Peter Čižmár. Spoluúčinkovať budú obidva operné zbory – detský aj dospelý.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>