Beňovský odkrýval svoje tajomstvá

noc16Zaujímavé odhalenia nielen zo života Mórica Beňovského, ale aj z muzikálu, ktorého premiéru pripravuje Štátne divadlo Košice na 29. novembra, priniesla tohtoročná Noc divadiel. Zrekonštruovanú Malú scénu ŠD zaplnili v sobotu 16. novembra nielen diváci, ale aj množstvo zaujímavých informácii zo života legendárnej historickej postavy v podobe výstavy, či dokumentárnych filmov, oživených prvým verejným uvedením viacerých muzikálových melódií.

Vďaka spolupráci s hradom v Starej Ľubovni, mestom Vrbové či pomoci predsedu OZ Móric Beňovský Vladimíra Dudláka mali návštevníci tohtoročnej Noci divadiel možnosť vidieť zaujímavú výstavu o Beňovskom. Obraz o živote cestovateľa a dobrodruha na Madagaskare ponúkli Dudlákové dokumentárne filmy. V súvislosti s týmto nadšencom je určite zaujímavá aj informácia, že práve v týchto dňoch podniká ďalšiu výpravu na Madagaskar s cieľom nájsť Beňovského pozostatky. „Možno sa mu to podarí a dorazia na Slovensko ešte pred našou premiérou,“ dodal v tejto súvislosti spoluautor a režisér Milan Antol.

noc13Podstatná časť zaujímavého večera ale patrila vznikajúcej inscenácii, ktorá po viac ako šestnástich rokoch vracia muzikál na dosky Štátneho divadla Košice. Milan Antol prezradil niekoľko zaujímavosti, ktoré posledných šesť rokov sprevádzali zrod diela, diváci mohli vidieť aj niekoľko ukážok zo scény, ktorá sa pre muzikál pripravuje a určite najzaujímavejšou časťou boli hudobné ukážky piesní v podaní viacerých „postáv“. Predstavili sa Tatiana Poláková (Afanázia), Adriana Ballová (Madame du Barry), Maroš Goga (Beňovský), Marián Lukáč (Stepanov) a Tomáš Diro a František Balog (ministri francúzskeho kráľovského dvora).

Tohtoročná Noc divadiel, zastrešovaná Divadelným ústavom Bratislava, sa uskutočnila na Slovensku po štvrtýkrát a zapojilo sa do nej 40 divadiel z 15 slovenských miest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>