Celá rodina číta v novootvorenej pobočke knižnice

1380693_760613757298081_1487848711_nKnižnica pre mládež mesta Košice pripravila 3. ročník literárneho festivalu Číta celá rodina, ktorý bude v dňoch od 24. 10. do 26. 10. 2013.

Vo štvrtok, 24. 10. 2013, o 9.00 hod. v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici.2 v Košiciach sa uskutoční slávnostné otvorenie festivalu. Súčasne bude sprístupnené jedinečné Múzeum detskej knihy a  otvorená nová pobočka knižnice, ktorej názov vzišiel z verejnej ankety Hľadá sa…, vyhlásenej knižnicou začiatkom septembra.

Do 1.októbra knižnica dostala viac ako 300 tipov, z ktorých 5-členná komisia v zložení: viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, spisovateľka Jana Bodnárová, kráľovná detských čitateľov Knižnice pre mládež mesta Košice pre rok 2013 Renáta Murgašová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná a dlhoročná knihovníčka Eva Janušová anonymne vybrala nové meno. To bude zverejnené až pri slávnostnom otvorení.

 Festival Číta celá rodina je zameraný na podporu čítania a čítania v rodinách. Špecifikom podujatia je jeho rodinný charakter, umocnený aj prítomnosťou rodinných príslušníkov jednotlivých tvorcov kníh. So svojimi ratolesťami príde napríklad Petra Nagyová-Džerengová, Silvester Lavrík, Dušan Taragel, Juraj Šebesta či Ivona Březinová, jedna z najčítanejších českých autoriek pre deti a mládež.  Autorské besedy budú vo všetkých pobočkách knižnice, ako aj v priestoroch Detskej fakultnej nemocnice a v kultúrnom stredisku na Sídlisku Ťahanovce. Návštevníci festivalu sa však môžu tešiť aj na veselé čítania z detských kníh s Tiborom Hujdičom alias Pánom Mrkvičkom,  na divadelné predstavenia, spoločenské hry a aj na veľkú burzu detských kníh, na ktorú si môžu doniesť vlastné knihy na výmenu.

Festival vyvrcholí v sobotu, 26. 10. 2013, celodenným programom pre rodiny s deťmi v čase od 10. do 16. hod. v areáli Kasární/Kulturparku, kde v pavilóne Bravo budú každú hodinu autorské besedy, moderované Zuzanou Belkovou a Dadom Nagyom a zároveň budú k dispozícii spoločenské hry a uskutoční sa burza kníh. Veselé čítania Pána Mrkvičku a divadelné predstavenia Lukáša Tandaru a Miriam Ryšavej budú na návštevníkov čakať v pavilóne Foxtrot a veľký Literárny večer si literárni fanúšikovia môžu vychutnať v pavilóne Papa v čase od 18. hod. Literárnym večerom budú sprevádzať moderátori festivalu Zuzana Belková a Dado Nagy a večer umocní hudobný program Veroniky a Maťa Husovských z Komajoty.

Zaujímavosťou, ktorú určite ocenia malí čitatelia, bude sobotňajší krst novej knihy Petry Nagyovej-Džerengovej – Klára a IGLU, ktorá je pokračovaním úspešnej knihy Klára  a MÁTOHY. Krst knihy sa uskutoční v novootvorenej  pobočke knižnice v pavilóne Bravo Kasární/Kulturparku o 12. hod. a úlohy krstnej mamy sa ujme riaditeľka knižnice, Iveta Hurná. Knižná novinka s podpisom autorky bude ponúknutá čitateľom na zakúpenie vôbec po prvýkrát, a to práve počas krstu.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice a záštitu nad celým podujatím prevzala viceprimátorka mesta Renáta Lenártová.

Viac informácií o programe sa dozviete na:

http://www.k.kosicekmk.sk/index.php/archiv-clankov/151-cita-cela-rodina-2013

foto: Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>