Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“

DSC_3286_upr copyV Košiciach sa začal tretí ročník multikultúrneho festivalu Cesta do neznáma plného kontroverzie. V rámci neho uvidíte predstavenie, ktoré svojim nekompromisným pohľadom na starobu, neobíde ani intímnu sféru života seniorov, multimediálnu výstavu kontroverzného francúzskeho fotografa  Antoina d´Agatu, venujúcemu sa emigrantom alebo aj odvážne hudobno-tanečné predstavenie s prvkami opery, baletu a súčasného tanca. Festivalové cestovanie si môžete užiť do 15. novembra, ale výstavy ostanú sprístupnené aj po skončení podujatia.

Cesta do neznáma sa umeleckou formou venuje sociálnym a komunitným témam. Bude vyvrcholením predchádzajúcich piatich cyklov, ktoré sa zaoberali tematikou utečencov, rómskej komunity, väzňov, závislých a hendikepovaných ľudí. Cieľom je podporovať aktivity, zamerané na spoluprácu umelcov s obyvateľmi v znevýhodnených komunitách.

Počas štyroch dní sa budeme venovať témam – väzni, dôchodcovia, Rómovia a migranti. Program zahŕňa štyri výstavy a dve divadelné predstavenia.

Prvou výstavou, ktorú spoločne otvoríme, bude Prelínanie. Autori prinášajú svoj pohľad na prepájanie dvoch svetov, rozdelených väzenským múrom. „Okrem fotografií a sérií, ktoré vznikli počas doterajších aktivít vzdelávania, predstavíme formou projekcií aj niektoré filmy našich zahraničných partnerov a fotografie,“ hovorí Pavel Maria Smejkal zo združenia PhotoART Centrum.

Na tému seniorov sa s výstavou Von z kruhu predstaví komunitná umelkyňa Ľudmila Horňáková, ktorá pracuje so seniormi na Furči už od októbra 2012. Čaká vás aj divadelná inscenácia EDGE od Petry Tejnorovej. Je sondou do života ľudí nad 60 rokov, ktorí v rôznych rolách pôsobili v divadelnom a tanečnom prostredí. Ide o predstavenie na pomedzí fikcie a dokumentu, v ktorom chcú ľudia v zrelom veku ukázať mladým svoj nekompromisný pohľad na starobu. Na javisku preberú tabuizované témy spojené so starnutím, premenou sexuality a vnímania vlastného tela či samoty.

K téme sociálneho vylúčenia Rómov bude vo Výmenníku Štítová pristavený Karavan plný animácií, fotografií, kresieb a filmov, ktoré vytvorili mladí Rómovia počas tohto leta. Návštevníci si budú tiež môcť kúpiť pohľadnicu s motívom aktivít, ktoré títo mladí ľudia vykonávali počas workshopov.

Program zakončí v piatok výstava fotografií Odysseia francúzskeho umelca Antoina d´Agatu a vyvrcholením festivalu bude hudobno-tanečné predstavenie Equinoxe, vytvorené na motívy románov Franza Kafku „Amerika“ a „Zámok“, ktoré vzniklo v medzinárodnej divadelnej koprodukcii Slovenska, Maďarska, Francúzska a Mexika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>