Diela japonských umelcov z európskeho prostredia

2013_11_11_ZC_Kair_vernisaz_foto_David_Hanko (6)Výstava umelcov rezidenčného programu K.A.I.R. Košice Artist in Residence je prezentáciou diel dvoch japonských umelcov, ktoré vytvorili počas trojmesačného rezidenčného pobytu v Košiciach. Je zaujímavé sledovať, ako sa ich prístup k tvorbe diametrálne líši.

Jun´ichiro Ishii sa vo svojej inštalácii s názvom Behind the Doors zaoberal miestnym kontextom, hlavne špecifikami slovenskej resp. stredoeurópskej mentality, keďže autor už dlhší čas býva v Českej republike. Inšpirovali ho postoje, ktoré pretrvávajú ešte z obdobia socializmu, či už je to nedôverčivosť, uzavretosť a fakt, že veľká časť života sa odohráva za zatvorenými dverami bytu.

Oproti tomu Manabu Kanai už od začiatku rezidencie proklamoval, že sa bude snažiť odosobniť sa od miestneho kontextu a tvoriť nezávisle na ňom, tak ako to doteraz vo svojej tvorbe praktizoval. Jeho práca je hlavne formálneho rázu. V diele nazvanom Interpretating Spaces, Suspended Coincidence sa zaoberá daným priestorom, na základe ktorého vytvára zdanlivo chaotickú inštaláciu. Ak by sa divákovi podarilo dostať sa do umelcovej hlavy, zistil by, že len východisková akcia, čiže hod stoličkou a miesto jej dopadu, bol určený náhodou. Zvyšok inštalácie podlieha prísnym logickým úvahám a prepočtom, ktoré sa odvíjajú od predispozícií výstavného priestoru, pričom autor necháva divákovi priestor na ich odhaľovanie.

Okrem prezentácie diel umelcov z Japonska môžete vidieť 3D animáciu od českej umelkyne Petry Římalovej, ktorá bola v Košiciach na dvojmesačnom rezidenčnom pobyte, s názvom Príbeh Kasární a prezentáciu fotografií belgického umelca Jima Sumkaya.

Výstava je otvorená do 15.12. 2013 vždy od 13:00 do 18:00 hod.

foto: Dávid Hanko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>