Divadelná Nitra provokuje

OTVORENI_VSETKEMU_foto__Ctibor_Bachrat_35_320x200Skutočné ľudské osudy a ich skutoční aktéri priamo na divadelných doskách. Jedným z vrcholov hlavného festivalového programu Divadelnej Nitry, ktorá sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra 2013, bude slovinská inscenácia 25 671.

Vytvoril ju medzinárodne uznávaný chorvátsky režisér s bosnianskymi koreňmi Oliver Frljić, ktorého v jeho domovine prezývajú aj „divadelný terorista”. Otvorene a provokatívne totiž hovorí o nedávnej politickej minulosti bývalej Juhoslávie, odkrýva tabuizované témy a na povrch prináša traumatizujúce a bolestné príbehy. V roku 2012 sa o ňom v chorvátskej tlači písalo viac ako o ktoromkoľvek inom umelcovi.

25 671 – to je počet ľudí, ktorí boli po skončení prvej časti občianskej vojny v Juhoslávii a vzniku samostatného Slovinska v roku 1992 vymazaní z registra občanov. Traja z nich priamo na doskách Divadelnej Nitry dosvedčia, aké je to žiť a súčasne neexistovať pre svoj štát, pre svojich spoluobčanov. Pretože hoci v roku 1999 ústavný súd rozhodol, že vymazanie bolo protiprávne, títo občania neboli ani odškodnení a ani zaregistrovaní späť. Niekoľkým sa nedávno podarilo vysúdiť na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu odškodné, ale iní boli ešte v 90. rokoch „deportovaní“ do Chorvátska a zmizli bez stopy.

Po 21 rokoch od udalosti, o ktorej sa v Európe príliš nehovorí, prináša Oliver Frljić inscenáciu, ktorá mrazí obžalobou ex-juhoslovanskej histórie a otázkami, týkajúcimi sa osobnej a politickej zodpovednosti.

Slovinská inscenácia má veľa spoločného s podtitulom Divadelnej Nitry 2013 – Očistení?. „Kladie otázku, či je možné takýmto „očistením sa“ od príslušníkov iných národností vytvoriť základy pre nový demokratický štát. Téma je v Slovinsku tabu, no ako to už u slovinských umelcov býva, odvážne sa pozerajú pravde do očí s cieľom očistiť svoju spoločnosť od nánosov lží a krívd,“ hovorí riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.

Vo vojnou zmietanej Juhoslávii sa diali strašné činy proti ľudskosti. Na pozadí genocíd a vrážd sa teda môže zdať „akési“ zbavenie občianstva nepodstatné – ale predstavte si, aké je to žiť bez zdravotného a sociálneho poistenia, bez občianskeho či vodičského preukazu, bez pasu, bez práv, aké majú susedia vo vašom dome. Dodnes trpia mnohé rodiny, ktoré boli touto udalosťou osudovo postihnuté.

Oliver Frljić predstavuje túto tragédiu z viacerých strán – zo strany obetí, ale aj zo strany bežných slovinských obyvateľov, ktorých anonymné a často aj nacionalistické hlasy sa ozývajú v internetových diskusiách i zo strany samotných hercov, ktorí si spomínajú, aký bol vtedy ich postoj k tejto udalosti.

Inscenácia vyvoláva rozličné reakcie: vzbudila horúcu diskusiu, demonštratívne odchody zo sály, nadšené prijatie aj nahnevané odmietnutie. „Angažovaná, surovo priama a provokatívna inscenácia rozhodne otvorila problematiku vymazaných, do divadla nekompromisne priniesla pravdivosť života a zatriasla módnymi teóriami o otupenosti súčasného diváka. Otvorené scénické zobrazenie problematiky vymazaných poskytlo niektorým základný, dlhotrvajúci, a najmä intímny pohľad na vlastné morálno-etické názory,“ napísali o inscenácii slovinské noviny Delo.

Na Divadelnú Nitru zavíta tento rok 13 divadelných súborov z Českej republiky, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska aj Slovenska. Diváci sa počas šesťdňového festivalového maratónu môžu tešiť na13 inscenácií počas 19 predstavení v hlavnom programe a na vyše 70 podujatí – divadelných, filmových, výtvarných či hudobných – v sprievodnom programe. Kompletný program Divadelnej Nitry 2013 nájdete na www.nitrafest.sk

Vstupenky si možno po prvýkrát kúpiť online priamo cez internetovú stránku festivalu www.nitrafest.sk alebo v pokladnici festivalu v budove Divadla Andreja Bagara v Nitre (vstup z námestia), každý pracovný deň od 13.00 do 17.30.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>