Divadelníci nadchli viac než sedemtisíc divákov

Päťdňová vláda divadla v Košiciach sa skončila v nedeľu muzikálovou horúčkou v košickom Amfiteátri. Aj siedmy ročník Festivalu divadiel strednej Európy,  ktorý organizuje  OZ Košické divadlo a Štátne divadlo Košice s podporou Ministerstva kultúry SR, potvrdil, že Košičania a návštevníci Košíc sú hladní po divadle. Viac ako dve desiatky podujatí na ôsmich miestach navštívilo viac než 7-tisíc divákov, ktorí svoju spokojnosť často vyjadrovali búrlivým potleskom.

562352_614103955300303_1783088626_n-800x531

Festival v roku, kedy sú Košice Európskym hlavným mestom kultúry, bol v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi oveľa náročnejší na organizáciu. Potvrdzuje to aj jeho riaditeľ a predseda OZ František Ténai. „Náročný. Počas 5 dní sa odohralo 18 divadelných predstavení a krstili 3 knihy a to všetko na 8 rôznych miestach. Bolo to neobvyklé, čo sa týka koordinácie, ale festivalový tím spolu s dobrovoľníkmi to zvládol. Prekvapil ma záujem divákov o jednotlivé predstavenia, kedy do menších divadelných sál sa ani všetci diváci nezmestili a najmä festivalový stan často praskal vo švíkoch,“ odpovedal  F. Ténai na otázku, aký bol tohtoročný festival a čím ho prekvapil. Ako dodal, dôležité bolo nielen to, že festival opäť zaplnil centrum mesta, ale aj to, že diváci sa prostredníctvom festivalu mohli zoznámiť so zrekonštruovanými priestormi Malej scény Štátneho divadla Košice, Kasární / Kulturparku aj Amfiteátra.

Festival v tomto roku naozaj ponúkol divadelnú všehochuť, ale priniesol aj sprievodné podujatia v podobe krstov kníh, súvisiacich s divadlom. Opäť pritiahol do Košíc aj hviezdy. Ak by mala zrekonštruovaná Malá scéna ŠD Košice trojnásobnú kapacitu, určite by bola vypredaná pri predstavení jedného z najlepších a najžiadanejších českých hercov súčasnosti Karla Rodena. Jeho monodráma Sam o hercovi, zavretom v klietke a o absurdnosti popularity, patrila k vrcholom festivalu. Rovnako ako neuveriteľná one man show jedného z top komikov súčasnosti nielen v rámci Poľska Ireneusza Krosneho, ktorá dala poriadne zabrať bránici. „Bol neskutočný. S minimom kulís iba so zvukovými efektmi dokázal bez použitia jedného slova pol druha hodiny baviť. Také niečo som ešte nevidela. Oplatilo sa prísť,“ povedala po jeho predstavení Mária Bartošová, s ktorou súhlasili aj jej kamarátky. Ako dodala, festival prvýkrát zaregistrovala pred dvoma rokmi a odvtedy sa snaží každý rok navštíviť aspoň večerné predstavenia. „Je dobré, že je to sústredené do niekoľkých dní. Chodievame síce pravidelne aj na divadelné predstavenia, ale niekedy je to časovo dosť náročné a nie vždy nám to vyjde. Ale prvý septembrový týždeň máme už tretí rok rezervovaný pre festival,“ doplnila ďalšia z trojice kamarátok Lucia Kuľhová.

1233551_614103628633669_453608966_n-800x531Organizátori sú presvedčení, že aj v tomto roku festivalový program oslovil aj tých, čo si cestu do divadla len hľadajú. „A potešil nás aj záujem najmladších a mladých divákov. Dôkazom je nielen „vypredaný“ Maškrtníček, ale aj viac ako stovka detí, ktoré sa zapojili do tvorivých dielní. Dúfame, že aj touto cestou v mladej generácii vybudujeme vzťah k divadlu ako takému a že aj v tomto roku sme získali ďalších budúcich pravidelných návštevníkov divadelných predstavení,“ povedal riaditeľ festivalu.

Festivalu v tomto roku prialo aj počasie, a tak sa pomyselná festivalová latka opäť o niečo zdvihla. Dokážu ju organizátori na budúci rok ešte zvýšiť? „Za sedem rokov sa vytvoril festivalový tím, ktorý má množstvo nápadov a veľa z nich sa nám darí aj realizovať. Tohto roku k nám pribudlo aj mnoho dobrovoľníkov, ktorým tiež patrí naše poďakovanie. Dúfam, že budúci rok opäť oslovíme množstvo divadla chtivých Košičanov a festivalových návštevníkov opäť prekvapíme nejakými novinkami a zaujímavosťami,“ dodal František Ténai.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>