Do košického divadla prichádza Móric Beňovský v muzikálovej podobe

(teraz.sk; 27/11/2013; TASR ; Zaradenie: Magazín)

V hlavných postavách sa predstavia nielen domáci umelci, ale hostia známi zo slovenského šoubiznisu.

 

Košice 27. novembra (TASR) – Po viac ako šestnástich rokoch sa na dosky Štátneho divadla Košice vracia muzikál. Bude ním pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský, ktorý bude mať svetovú premiéru 29. novembra v Historickej budove ŠD.

 

Autormi muzikálu sú Milan Antol, Vladimír Krausz a Adrián Harvan. Predstavenie v réžii Milana Antola vzniklo v koprodukcii Štátneho divadla Košice a spoločnosti Muzikál Slovensko s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúryKošice 2013.

 

Ako povedal režisér prestavenia Antol, konečná podoba muzikálu o svetoznámom Slovákovi, ktorý precestoval štyri kontinenty a napokon sa stal kráľom Madagaskaru, sa rodila približne šesť rokov. “V našom príbehu sme sa usilovali dostať do centra pozornosti štyri postavy, ktoré sa pohybujú okolo Beňovského. A samozrejme dôležitou súčasťou sú aj prostredia, v ktorých sa on pohybuje. To množstvo kultúrnych rôznorodostí, od Kamčatky cez Čínu, Madagaskar, Paríž, Slovensko, Rusko, Ameriku sme sa snažili zachytiť, ale nie ako nejaký bedeker jeho putovania svetom, ale naozaj ako príbeh vzťahov, ktoré prežíval,” povedal o inscenácii režisér.

 

Pompézna scéna

 

Predstavenie Móric Beňovský je celodivadelným projektom, do ktorého sa zapojili všetky súbory – činohra, opera aj balet. “Z tohto pohľadu to určite nebolo jednoduché aj vzhľadom na to, že všetky súbory okrem tohto predstavenia majú aj svoj vlastný dramaturgický plán, v ktorom sú naplánované premiéry,” dodal riaditeľ divadla a zároveň dramaturg predstavenia Peter Himič. Produkcia sľubuje výpravné divadlo. “Scéna nie je taká pompézna ako to v muzikáloch býva vzhľadom na priestorové možnosti javiska, ale v celom predstavení sa objaví napríklad až 150 rôznych kostýmov a v niektorých obrazoch bude na javisku v jednej chvíli aj viac ako 60 účinkujúcich,” vysvetlil Antol.

 

Autorom hudby je Adrián Harvan, v realizačnom tíme muzikálu je scénograf Štefan Hudák, kostýmy navrhla Silvia Zubajová, choreografie pripravila Ivana Kučerová a o hudobné naštudovanie sa postaral Igor Dohovič.

 

V hlavných postavách sa predstavia nielen domáci umelci, ale hostia známi zo slovenského šoubiznisu. V postave Mórica Beňovského bude alternovať Juraj Bernáth a Maroš Goga, jeho priateľa a neskôr zradcu Stepanova stvárnia Igor Timko, Marián Lukáč, postavu Afanázie zahrajú hosťujúce Kristína Greppelová a Natália Puklušová a v postave Zuzany uvidia diváci Veroniku Gidovú a Tatianu Polákovú. Celkovo bude účinkovať viac ako 70 hercov, spevákov a tanečníkov spolu so živým orchestrom.

 

Zaujímavé chvíle pri príprave muzikálu prežíval aj líder skupiny No name Igor Timko, ktorý sa ako vyštudovaný herec vracia na košické divadelné dosky po dvoch desiatkach rokov. “Som úplne vzrušený, vidím tu kolegov hercov, s ktorými sme spolu začínali a ktorí ma privítali so slovami vitaj doma,” priznal sa Timko. Ako dodal, nemalo by to pre neho byť neprebádaná oblasť, ale určite cíti zodpovednosť. “Postava, ktorú hrám je obrovská, prechádza celým dejom. Je tam veľa piesní. Určite to bude náročné a nebude to také, že si človek povie, že stačia skúsenosti a pôjde to samo,” dodal známy spevák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>