Do otvorených dverí košického divadla vstúpili stovky ľudí

Viac ako 500 ľudí vstúpilo do otvorených dverí Štátneho divadla Košiceo počas tohtoročného Dňa otvorených dverí. V jednej z najkrajších divadelných budov v strednej Európe, ktorá práve 28. septembra oslavovala 114. výročie svojho otvorenia, prežil malí aj veľkí návštevníci zaujímavé chvíle.

dod16

Tí, ktorí prišli, určite neoľutovali. Hneď pri vstupe do divadla sa mohli stať členmi novej komunity ľudí závislých na divadle, ktorá vzniká počas nového spoločného projektu OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Koišce THEATRE ADDICT. Štýlové tričká, odznaky, ale aj balóny, boli zaujímavým suvenírom. Rovnakým určite budú aj jedinečné tričká s originálnymi podpismi hviezd nedávneho Festivalu divadiel strednej Európy Nely Pociskovej, Karla Rodena, Patrika Vyskočila či Janka Slezáka, ktoré bude možné získať v internetovej dražbe. Stačí sledovať facebookový profil divadla, festivalu, ale aj samotného projektu.

Púť svetom košického divadla začínala na autogramiáde umelcov zo všetkých troch súborov. Herec Stanislav Pitoňák, sólisti opery Janette Zsigová a Marián Lukáč, tanečníci Yuliya Chemitova, Františka Vargová a Peter Rolik, ale aj svetoznámy Pál Frenák, režisér najnovšieho titulu ChaOtica, ochotne rozdávali autogramy. Tak ako pred rokom, aj tentokrát mnohé deti ukazovali prstom na Stana Pitoňáka, ktorý je známy nielen ako herec divadla, ale aj ako podarený lepič bilbordov z jednej televíznej reklamy. Pál Frenák ochotne hovoril o svojom novom diele, ktoré vzniklo špeciálne pre košické divadlo. Samozrejme nechýbali ani spoločné fotografie.

“Tak to máme veľké šťastie,” priznali sa nám dámy z Trnavy, ktoré práve posledný septembrový víkend trávili v Košiciach. “Je to úžasná budova. A najmä sme sa o nej dozvedeli veľmi veľa. Máte výborné sprievodkyne,” chválili divadelné uvádzačky, ktoré skupiny sprevádzali po divadelných zákutiach. Okrem Košičanov divadlo navštívilo aj množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných turistov.

V salóniku na druhom poschodí mohli návštevníci vidieť makety scén z niektorých divadelných predfstavení, ale aj ukážky starých divadelných plagátov či návrhy kostýmov. O poschodie nižšie sa zas mohli zoznámiť s históriou divadla v Košiciach. Okrem verejnosti známej divadelnej sály bolo pre návštevníkov najzaujímavejším miestom prehliadky divadelné zákulisie, predovšetkým podzemie. Mnohí vôbec prvýkrát zistili, že divadelná budova sa pod zemou tiahne až ku košickej soche Immaculaty, že podzemie ukrýva veľký sklad kulís či veľkú vodnú nádrž pripravenú na vypustenie v prípade požiaru, ale napríklad aj spojovací podzemný tunel s protiatómovým krytom, ktorý spája historickú budovu s administratívnou ukrytou na nádvorí jedného z domov na košickej Hlavnej ulici.

“Sme radi, že aj v tomto roku prišlo na Deň otvorených dverí také množstvo ľudí. Určite nás potešilo aj množstvo domácich či zahraničných turistov, ktorí sa mohli zoznámiť s našim divadlom, spoznať jeho zákulisie, ale aj získať podpisy našich umelcov či sa prostredníctvom tričiek či odznakov stať súčasťou novovznikajúcej komunity Theatre addict. Myslím, že sa opäť potvrdilo, že Košice môžu byť na svoje divadlo pyšné a verím, že mnohí, ktorí ho teraz videli zblízka a ešte neochutnali atmosféru našich predstavení, si po tomto zážitku častejšie nájdu cestu do divadelného hľadiska,” zhodnotil Deň otvorených dverí vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice a predseda OZ Košické divadlo František Ténai.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>