Dvadsať rokov slovensko-nemeckých vzťahov

0000003514-165486-20-rokov-logoVýstava fotografií o impresiách partnerstva Slovenskej republiky a Spolkovej republiky Nemecko je retrospektívnym pohľadom na 20 rokov spolupráce oboch krajín. Vernisáž výstavy bude dnes (25. novembra) o 17:00 vo Výmenníku Wuppertálska za účasti veľvyslanca SRN na Slovensku Michaela Schmunka a primátora mesta Košice Richarda Rašiho.

Fotodokumentárna výstava „20 rokov nemecko-slovenských vzťahov“ nám zreteľnou formou prezentuje mnohorakosť vzťahov a stretnutí medzi Slovenskom a Nemeckom. Hoci tento proces nikdy nebude a ani nemôže byť ukončený, toto jubileum nám ponúka možnosť obzrieť sa späť. Výstava pozýva mladých i starých preniesť sa vo svojich osobných spomienkach do minulosti a premýšľať o nich.

130502_Vystava_Nemecko_Slovensko_Vztahy_20vyrocie_Otvorenie_Javorcik_5_

zdroj: www.mzv.sk

Slovenská republika oslávila 1. januára tohto roku 20. výročie svojho vzniku, čím patrí k „najmladším“ členom európskej rodiny štátov. Spolková republika Nemecko a Slovenská republika nadviazali diplomatické styky a začali so vzájomnou výmenou veľvyslancov hneď v deň vzniku republiky 1. januára 1993. Z tohto dôvodu si v tomto roku môžme pripomenúť 20 rokov nemecko-slovenských vzťahov, ktoré sa po celý tento čas neustále zintenzívňovali, a to nielen na úrovni politickej, hospodárskej a kultúrnej, ale v neposlednom rade i na úrovni ľudskej.

V súčasnosti pôsobí na Slovensku takmer 400 nemeckých podnikov, ktoré ponúkajú prácu cca. 100.000 ľuďom. Ťažiskovými sú pritom oblasti automobilového priemyslu a strojárenstva. Už viac ako 800 rokov je aj nemecký jazyk dôležitým spojovacím článkom našich krajín. Práve podpore jazyka a výmene v oblasti kultúry sa venujú na Slovensku nemecké inštitúcie ako Goetheho-Inštitút a Nemecká škola v Bratislave, založená v roku 2005. Bilaterálne vzťahy našich krajín sa vyznačujú vzájomnou dôverou a priateľskou spoluprácou v tej najvyššej miere, čo sa aktuálne odráža i v úzkej spolupráci pri vysporadúvaní sa s európskou dlhovou krízou.

Výstava bude sprístupnená do 13. decembra, každý pondelok, stredu a piatok medzi 15:00-18:00.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>