Editu Gruber nasledujú ďalšie operné hviezdy

Po mega úspešnom koncerte svetoznámej opernej divy Edity Gruberovej prináša OZ Slavonic Dance Theater do Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 ďalšiu opernú lahôdku v podobe koncertu piatich ruských operných hviezd. Sopranistka Oxana Shilova, mezzosopranistka Yekaterina Sergeyeva, tenorista Sergei Semishkur a barytonista Vasily Ladyuk vystúpia 10. októbra 2013 o 19:00 v Dome umenia v Košiciach v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou ďalšej hviezdy ruského hudobného neba Alima Shakha. Na koncerte, nad ktorým patronát prevzalo Ministerstvo kultúry Ruskej federácie a mesto Košice, zaznejú melódie z najznámejších operných diel ruských aj svetových autorov, ale aj známe piesne.

shilovaMená účinkujúcich sú zárukou nevšedného zážitku. Sopranistka Oxana Shilova je absolventkou Sankt-Peterburgského konzervatória a od roku 1999 je sólistkou Akadémie mladých spevákov Mariinského divadla v Petrohrade, v ktorom je od roku 2007 členkou operného ansámblu. Je laureátom 5. Medzinárodnej súťaže mladých operných spevákov Rimskeho-Korsakova v St.Petersburgu (2002), laureátom 3. Medzinárodnej súťaže Eleny Obraztsovej (1.miesto, 2003), laureátom Medzinárodnej súťaže v opernom speve v Ženeve (2.miesto a špeciálna cena za najlepšie predstavenie francúzskeho diela, 2003)  a laureátom Medzinárodnej súťaže Stanislawa Moniuszka vo Varšave (1.miesto, 2007). Vo svojom repertoári má množstvo operných postáv, okrem Ruska s veľkým úspechom koncertovala aj v Belgicku, Fínsku, USA, Francúzsku a Veľkej Británii. Hosťovala v Opere Lyon a ďalších operných divadlách vo Francúzsku či v holandskej Národnej opere.

sergeeva_ekaterinaMezzosopranistka Yekaterina Sergeyeva je absolventkou Sankt-Peterburgského konzervatória a od roku 2005 je sólistkou Akadémie mladých spevákov Mariinského divadla v Petrohrade. Je laureátom Medzinárodnej Lisitsianovej súťaže (Vladikaukaz, 2006), laureátom VII. Medzinárodnej súťaže Zary Dolukhanovovej “Amber Nightingale” (Kaliningrad, 2008) a získala diplom z Medzinárodnej súťaže Rimskeho-Korsakova (cena za najlepšie predstavenie súčasného diela, St.Petersburg, 2006). Okrem domovskej scény hosťuje v Boľšom teatre v Moskve, s Londýnskym symfonickým orchestrom nahrávala operu Elektra, v monackom Grimaldi Forum účinkovala v predstavení opery Eugen Onegin, koncertovala v Nemecku, Japonsku a USA.

semishkur_sergeiTenorista Sergei Semishkur je absolventom Nižgorodského štátneho konzervatória M. Glinku. Od roku 2003 je sólistom Akadémie mladých spevákov Mariinského divadla v Petrohrade, v ktorom je od roku 2007 sólistom operného ansámblu. Je laureátom Medzinárodnej Lisitsianovej súťaže (Vladikaukaz, 2003), získal diplom a špeciálnu cenu na Medzinárodnej súťaži Eleny Obraztsovej (Moskva, 2005) a je laureátom  Medzinárodnej súťaže Rimskeho-Korsakova (St.Petersburg, 2006). Účinkuje na prestížnych svetových pódiách, od Carnegie Hall New York, Kennedy Center Washington, Millennium Centre Cardiff, či Barbican Hall Londýn, až po Royal Opera House Stockholm, Opéra Bastille Paris, Teatro Real Madrid či Deutsche Oper Berlin. V jeho diskografii sú nahrávky viacerých opier či vokálno-symfonických diel, okrem iného napríklad aj Symfónia č.8, ktorú nahrával spolu s Londýnskym symfonickým orchestrom.

ladyuk_vasylyBarytonista Vasily Ladyuk je absolventom Moskovského zborového učilišťa A. V. Svešnikova a Akadémie zborového umenia V. S. Popova. Svoje vzdelanie si dopĺňal na majstrovských kurzoch v milánskej La Scale, v newyorskej Metropolitnej opere či v houstonskej Grand opere. Je laureátom Medzinárodnej súťaže Francisca Vinasa (1.miesto a cena publika, Barcelona, 2005), laureátom súťaže Operalia (Madrid, 2005), laureátom Svetovej opernej súťaže Placida Dominga (1.cena) a laureátom Medzinárodnej opernej súťaže Shizuoka (1.miesto, Japonsko, 2005). Od roku 2003 je sólistom divadla Nová opera a od roku 2007 hosťujúcim sólistom Boľšoho teatra v Moskve. Účinkoval okrem iného aj v barcelonskom divadle Lyceo, v belgickej Kráľovskej opere v Le Mons, v parížskej Opere Garnié, v milánskej La Scale, v Metropolitnej opere v New Yorku či v Grand Opere v Houstone.

alim_shakhDirigent Alim Shakh je absolventom Sankt-Peterburgského konzervatória, kde študoval u významných dirigentov Fedora Kozlova a Iľju Musina. Svoju dirigentskú kariéru začal už v roku 1994, keď ešte ako študent debutoval v Sankt-Peterburgskej filharmónii. V súčasnosti je jeho meno známe po celom svete, pravidelne spolupracuje s významnými orchestrami nielen v Rusku a Európe, ale aj v USA, je pravidelným účastníkom medzinárodných festivalov a vedie semináre a majstrovské kurzy. Zaujímavosťou je, že ho vyhľadávajú významní súčasní hudobní skladatelia pre interpretáciu svojich diel. Ako napísal skladateľ Boris Tishchenko, známy svojimi „tvrdými“ hodnoteniami dirigentov:  “… Shakh dokáže počuť partitúru brilantne a odhalí aj skryté odkazy na rytmus a intonáciu. Alimove dirigentské prevedenia sú plné hlbokých citov, zmyslov a logiky. Vo svojej interpretácii Alim sleduje už raz nastolené najlepšie príklady, napriek tomu neopakuje žiadne klišé, namiesto toho predstavuje hudbu tak, ako to cíti on sám. Pre skladateľa je zriedkavosťou takéhoto dirigenta nájsť.” Ten istý skladateľ dokonca v roku  2008 venoval Alimovi Shakhovi svoju Druhú symfóniu. Dirigent si získal uznanie aj v divadle.  V roku 2001 bol v Kalifornii (USA) ocenený umeleckou cenou verejného uznania (za naštudovanie opery Carmen). Zároveň je tútorom radu veľkých kreatívnych projektov –  v roku 2002 dirigoval koncerty medzinárodného symfonického orchestra “Let´s Make Music” prvýkrát v Rusku, zatiaľ čo v roku 2005 bol spolutvorcom projektu “Cinemaphonia”, ktorý ohlasoval príchod nového hnutia v umení (spolu s menami ako Tonino Guerra, Theo Angelopoulos, Rudolf Barshai, Boris Tishchenko a Andrej Petrov). Svetová premiéra Cinemaphonia sa konala v Royal Albert Hall v Londýne. Od roku 2000 Alim Shakh učí na konzervatóriu v Petrohrade. V novembri 2004 dirigoval študentský symfonický orchester, ktorý sprevádzal Luciana Pavarottiho na jeho poslednom koncerte v St.Petersburgu. Od roku 2008 bol šéfdirigentom Filharmónie v Novosibirsku, jedného z najlepších komorných orchestrov v Rusku. Od roku 2012 sa stal Alim Shakh umeleckým riaditeľom Veľkého symfonického orchestra petrohradského Štátneho konzervatória opery a baletu Rimskeho-Korsakova.

V programe okrem iného odznejú melódie z diel: P. I. Čajkovskij – Eugen Onegin, N. Rimskij – Korsakov – Snehulienka, A. Dvořák – Rusalka, G. Rossini – Barbier zo Sevilly, W. A. Mozart – Figarova svadba, G. Verdi – Sicílske nešpory, J. Offenbach – Hoffmanove poviedky, F. Lehár – Zem úsmevov, G. Bizet – Carmen, F. Flotow – Marta, G. Puccini – Gianni Schicchi. E. de Curtis – Torna a Surriento, J. Strauss – Netopie, E. Cannio – O surdato ´nnamurato, A. Lara – Granada,

R. Falvo – Dicitincello vuje, L. Denza – Funicula a iné…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>