EHMK: Možno príde aj John Malkovich!

(Korzár; 59/2013; 11/03/2013; s.: 3; JAROSLAV VRÁBEĽ ; Zaradenie: DENNÍK KOŠICKÉHO KRAJA)

ORGANIZÁTORI LANÁRIA HOLLYWOODSKU HVIEZDU

ZATIAĽ NAJSLÁVNEJŠÍM MENOM, aké tento rok Košičania naživo uvidia vďaka projektu mesta kultúry, má byť legendárny John Malkovich. Ešte ho vybavujú.

KOŠICE. Slávny americký herec John Malkovich (59) má byť po britskej kapele Jamiroquai ďal šou svetovou celebritou, ktorú Košičania uvidia v rámci programu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Malkovich s divadelno-hudobným predstavením Infernal Comedy (Pekelná komédia) v Štátnom divadle Košice by mal byť hviezdou septembrového Festivalu divadiel strednej Európy.

Spoveď vraha prostitútok

“Je to niečo medzi mrazivou kriminálnou drámou a barokovou operou so živým orchestrom, ktorý hrá na dobové nástroje. Spoveď sériového vraha je založená na životnom príbehu dvakrát väzneného Jacka Unterwegera (Malkovich). Tajomne z hrobu na autobiografickom knižnom turné vyžaruje znepokojujúce kúzlo, rozpráva svoje špinavé a šokujúce histórie. Každá kapitola končí áriou z Glucka, Mozarta, Haydna, Vivaldiho a ďalších, spievané nádherným sopránom,” opisuje Pekelnú komédiu tím EHMK.

Hral v Prahe i Budapešti

Malkovich ako jediný herec v predstavení hrá rozprávača masového vraha. Vedie monológ, sumarizuje život, má mnoho tvárí, vtipnú, milú, falošnú i cynickú. Dve speváčky znázorňujú jeho partnerky, lásky, obete a matku. Sprevádza ich viedenský orchester. Malkovich hrá v angličtine, pre ľudí sú titulky. S Pekelnou komédiou (dielo z roku 2010) bol už v mnohých mestách, vrátane Prahy či Budapešti.

Skutočný príbeh

Rakúšana Unterwegera odsúdili v roku 1976 na doživotie za vraždu a ďalšie trestné činy. Vo väzení začal písať, stal sa vďaka médiám celebritou a vydávali ho za vzor polepšeného zločinca. V roku 1990 ho prepustili, bol hosťom rôznych relácií a pracoval ako novinár. Potom v Európe a USA vraždil prostitútky, dokázali mu vraždy 12 žien. Jednou z obetí bola i Blanka Bočková v Prahe. Po rozsudku spáchal vo väzení samovraždu. “Videl som o ňom televíznu reláciu a čítal jeho životopis. Ale nejde o to, imitovať ho, som iný než on,” vyjadril sa Malkovich pred pár rokmi. Dodal, že divadelná rola na rozdiel od filmu poskytuje väčšiu možnosť improvizácie, do svojho predstavenia aktuálne zaraďuje i nejaký vtip.

Ešte to nie je isté

Košické Malkovichovo vystúpenie organizuje Slovak Doublebass Club v spolupráci s viacerými partnermi vrátane mestskej organizácie Košice 2013. “Boli by sme veľmi radi, keby sa podarilo, aby John Malkovich prišiel aj do Košíc,” hovorí Tomáš Čižmárik, šéf pre komunikáciu v Košice 2013. Vysvetľuje, že v tom čase bude Malkovich na turné, pričom v pláne má Viedeň i Bratislavu. “Košické predstavenie je v štádiu vybavovania, je to organizačne aj finančne náročné. Je to ešte otvorené, robíme maximum, aby to vyšlo.” JAROSLAV VRÁBEĽ

John Malkovich Aj svojím zjavom patrí k pozoruhodným hercom.

KTO JE JOHN MALKOVICH

- John Gavin Malkovich, narodený 9. 12. 1953 (v Christopher, Illinois, USA), je herec, producent a režisér.

- Hral v asi 70 filmoch (V koži Johna Malkovicha, Muž so železnou maskou, Conair, Nebezpečné známosti, Johnny English, Hráči atď.). Za roly vo filmoch Miesta v srdci a V dráhe strely mal nominácie na Oscara.

- Pochádza z rodiny chorvátskeho otca Daniela a škótskej matky Joanne, obaja rodičia boli publicisti. Študoval ekológiu a maliarstvo, neskôr aj divadelníctvo.

- V roku 1976 začal hrať v divadle v Chicagu, ktoré založil jeho kamarát, herec Gary Sinise (poručík Dan z Forresta Gumpa či Mac Taylor zo CSI New York).

- Chodil s herečkou Michelle Pfeiffer. So súčasnou, svojou druhou manželkou Nicolettou Peyran má dcéru Amandine (1990) a syna Lowryho (1992).

- Žije v New Yorku, v Portugalsku vlastní dom a diskotékový klub v Lisabone.

- Je prvým hercom, ktorý získal cenu newyorských kritikov za stvárnenie seba samého (V koži Johna Malkovicha).

- Kamaráti sa i s Gérardom Depardieu, s ktorým hral v 3 filmoch. (jav, wikipedia.org, idnes.cz, Zivot.azet.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>