EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna

EHMK – Košice 2013 pripravilo výstavu fotografií v Londýne. Jej vernisáž sa uskutoční 30. apríla o 18:30 hodine v galérii Európskeho domu a otvorí ju originálna slovenská jazzová kapela – AMC Trio. Súčasťou bude prezentácia plánov i uskutočnených projektov. 

Výstava je pripravená v rámci projektu Putujúce mesto v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Londýne. Predstavuje sériu propagačných a kultúrnych aktivít, ktoré vytvárajú nové pole pre vzájomnú umeleckú výmenu, komunikáciu a vytváranie dlhodobých partnerstiev do budúcnosti.

Prezentáciu projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 tvorí 39 prezentačných fotopanelov.

KE_2013_exhibitionEHMK pripravilo výstavu fotografií v londýnskom Európskom dome, na ktorej bude prezentovať bohaté kultúrne zázemie mesta Košice a okolitého regiónu s jeho historickými pamiatkami a významnými osobnosťami, rovnako aj súčasnú transformáciu v pulzujúce miesto, ktoré víta umelcov a kreatívnych ľudí.

Výstava odráža hlavné piliere víťazného projektu – transformácia, dialóg, otvorenosť a životné prostredie. Predstaví hlavné investičné projekty, rekonštrukcie a revitalizácie niekoľkých nefunkčných budov, ako Kulturpark (bývalé kasárne), Kunsthalle (chátrajúca plaváreň) alebo nefunkčné výmenníky tepla, ktoré boli premenené na kultúrno-komunitné centrá.

Bývalé priemyselné mesto Košice sa chopilo príležitosti a koncentruje sa na posilnenie medzinárodnej spolupráce a mobility umelcov. Zároveň sa zameriava na podporu kreatívnej ekonomiky v regióne východného Slovenska, prepojením umenia a kultúry s rozvojom vedy, výskumu a inovácií. Výstava zachytáva tiež atmosféru hlavných udalostí a festivalov stanovených už v priebehu prípravného obdobia (koncert 2 v 1, Use the city, Biela Noc, Sound city days). Verejnosti bude sprístupnená od 1. do 10. mája.

V Londýne zahrá slovenské AMC Trio 
Otvorenie výstavy bude sprevádzať AMC Trio (Stanislav Cvanciger – bicie, Peter Adamkovič – klavír, Martin Marinčák – kontrabas). Spoločnú kariéru týchto troch hudobníkov naštartovala súťaž mladých jazzových skupín, ktorej sa zúčastnili v roku 1993.

Od roku 2007 AMC Trio spolupracuje s gitarovým virtuózom, bývalým členom kvarteta Oscara Petersona, Ulfom Wakeniusom, s ktorým nahralo dva albumy, Soul Of The Mountain (2008) a Waiting For A Wolf (2011) a v roku 2011 AMC začalo spoluprácu s legendárnym trubkárom, štvornásobným držiteľom ocenenia Grammy – Randy Breckerom. Ich nové spoločné CD vyjde v apríli v nemeckom vydavateľstve.

Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>