Eugena Króna a jeho školu prezentuje EHMK vo Viedni
S výstavou KOŠICKÉ ROKY – Eugen Krón a jeho škola sa v stredu, 6. februára, bude prezentovať Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 vo Viedni. Projekt EHMK 2013 predstaví Ludwig Henne v House of the European Union o 11. hodine. V podvečer čaká Viedenčanov prezentácia významného grafika, kresliara a výtvarného pedagóga, ktorý v Košiciach strávil najplodnejšie a najtvorivejšie obdobie svojho života, kedy našiel svoj štýl a témy, sa uskutoční v priestoroch viedenského Slowakisches Institutu.
Pri príležitosti 130. výročia narodenia Eugena Króna, ktorý patril medzi zakladateľov košickej maliarskej moderny, je čas zaspomínať si na osobnosť úzko spätú s Košicami, kde s vtedajším riaditeľom Východoslovenského múzea Josefom Polákom založili kresliarsku školu, ktorá sa stala liahňou významných výtvarníkov. Späté sú s ňou také mená ako Koloman Sokol, Ľudovít Feld, Július Jakoby, Bála Nemessányi-Kontuly, Juraj Collinásy, Imrich Oravecz a Jozef Fabini.
Kvalitná príprava bola vstupenkou na štúdium na pražskej výtvarnej akadémii pre Kolomana Sokola a Bélu Kontulyho. Prvý z nich sa stal zakladateľom mexickej grafiky a po vojne vychoval rad slovenských grafikov. Druhý vplýval na poslucháčov budapeštianskej Akadémie výtvarných umení.
Tvorba Eugena Króna, pozostávajúca z 80 kresieb a grafík a 15 plagátov približuje predovšetkým prechod autora od secesných intímnych a realistických sociálnych motívov k symbolickému podaniu abstraktného univerzálneho ľudstva , ktoré vzišlo z ruín vojny a vzdialeného priemyselnej revolúcii. Väčšina plagátov dokladá Polákovo úsilie o mapovanie každého výtvarného počinu, ako aj vysokú grafickú úroveň a politickú angažovanosť tvorcu.
Náplň kresliarskej školy, zameranej na portrét, akt, krajinu a kompozíciu približujú najznámejší žiaci. Diela sú predovšetkým zo zbierok Východoslovenskej galérie v Košiciach a dopĺňajú ich práce z Považskej galérie umenia v Žiline, košického Múzea Vojtecha Löfflera a súkromných majiteľov.
Návštevníci výstavy po prvý raz u vidia dobové dokumenty, ktoré sú späté s činnosťou Krónovej školy. Práve v Košiciach vytvoril jej zakladateľ svoje najvýznamnejšie cykly – litografie „Tvorivý duch“ a „Muž Slnka“. Výstava potrvá do 15.m arca 2013.
Najnovšie komentáre