EURÓPSKE HLAVNÉ MESTO KULTÚRY 2013 KOŠICE

(19.01.2013; Rozhlasová stanica Slovensko; Popoludnie na Slovensku; 14.13; 3,5 min.; PATARÁKOVÁ Jana)

Števo DVORSKÝ, moderátor:

“Otvárací ceremoniál, teda rovnomenný festival Európskeho hlavného mesta Košice 2013 je už v plnom prúde, jeho súčasťou by mali byť aj dve premenovania námestí v Košiciach. Dnes podľa sochára Jána Matého. Viac nám povie Jana PATARÁKOVÁ, ktorá je presne na tomto námestí v Košiciach. Príjemné popoludnie.”

Jana PATARÁKOVÁ, redaktorka:

“Príjemné popoludnie, pozdravujem celé Slovensko z Košíc, ktoré dnes sú už ozajstným Európskym hlavným mestom kultúry. Presne ako sme hovorili.

Stojím na bývalom námestí Nádeje v Košiciach, čo je na sídlisku Mier. A to práve pred malou chvíľkou strhnutím plachty z nového názvu sa stalo teda námestím sochára Jána Matého a to aj preto, že tu neďaleko býval a aj preto, že je tu nádherné súsošie ‑ odpočívajúca rodina ktoré tu inštaloval do fontány v roku 1965 a takisto reliéf súvislostí na neďalekom obchodnom dome. Takže takto sa tento známy, nielen košický, ale aj slovenský sochár zapísal už aj do histórie mesta a teda do histórie názvov mestských ulíc. No a zajtra nám v Košiciach pribudne námestie Šándora Máraja, teda európskeho spisovateľa a spisovateľa európskeho mena.

No a dnes to v Košiciach naozaj žilo, aby som sa vrátila k programu, ktorý predchádzal tomuto premenovaniu námestia. Mali sme tu najskôr raňajky, raňajky s umením, architektúrou, raňajky s literatúrou a hudbou. Teda ak sa Košičania zastavila v ktorejkoľvek z kaviarní, tak mohli debatovať s umelcami. Potom sa otvárali rôzne výstavy, v divadlách sa deti môžu hrať, teda nielen pozerať to, čo pre nich umelci pripravili. Takisto dospeli vlastne môžu debatovať celý čas v takom voľnejšom režime so všetkými umelcami. Nie tak možno ako zvyčajne, že jedni sedia v hľadisku a druhí sú na javisku.

No a po tomto premenovaní, ktorého sme ešte stále tu v Košiciach svedkami, na Košičanov čaká taká prvá veľká svetelná akcia. O sedemnástej hodine to bude takzvaný Mapping z Urbanovej veže, no a potom rozsvietenie Dómu sv. Alžbety, ktoré bude spojené aj s koncertom vokálneho súboru Gregoriana a potom to bude zaujímavá vernisáž, vernisáž inštalácie dnu v priestore Dómu sv. Alžbety, teda v sakrálnom priestore a ten sa tak stane prvýkrát akousi galériou.

No a Košičania naozaj a všetci návštevníci Košíc dnes môžu chodiť od dverí k dverám, pretože všetko je označené. Keď chcú ísť za kultúrou môžu, takisto ich čaká bohatý program. A zajtra najlepšie si pozrieť v programe, pretože tých bodov, kde sa čosi deje, je dvesto, umelcov tisíc, takže je si z čoho vyberať.”

Š. DVORSKÝ:

No ale nielen dnes a zajtra je to v Košiciach zaujímané, ale bude to určite po celý rok.”

J. PATARÁKOVÁ:

“Bude to po celý rok, áno.”

Š. DVORSKÝ:

“Takže ďakujeme zatiaľ za tieto informácie z Košíc telefonovala Jana PATARÁKOVÁ a ja ešte poviem, že sa spojíme opäť približne o trištvrte na päť.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>