Európskych partnerov hlavných kultúrnych miest spojili Košice

V Kasárňach/Kulturparku sa dnes večer začína míting neformálnej platformy ECOC  (European Capital of Culture) – európske hlavné mestá kultúry. Stretne sa vyše 30 zástupcov bývalých, súčasných i budúcich EHMK od roku 2008 do roku 2017. Každý rok sa podujatie koná dvakrát, v jarných a v jesenných mesiacoch.  Teraz máme česť byť hostiteľmi v Košiciach.

IMG_9704

„Toto stretnutie sme nezorganizovali  práve v tomto termíne  náhodou. Chceli sme odprezentovať, čo projekt priniesol jednak v investičnej, ale hlavne v obsahovej časti. Našim partnerom  predostrieme naše vízie do budúcna – master plán pre kreatívnu ekonomiku a stratégiu pre budúce obdobie. Radi sa podelíme o naše skúsenosti s budúcimi európskymi  hlavnými mestami kultúry a od miest, ktoré už majú projekt dávnejšie za sebou, sa chceme poučiť z procesu po ukončení roka. Chceme sa dozvedieť, akým spôsobom sa projekt  ďalej vyvíjal  a aký dopad mal na mesto. Veľmi dôležité je vymeniť si skúsenosti v oblasti dopadov, odkonzultovať systémy evaluačných štúdií  jednotlivých miest  a ich výsledky. Je veľkou devízou pre  udržateľnosť nášho projektu mať partnerov, ktorí riešia obdobné problémy, a zároveň majú dostatok zdrojov, či už ľudských alebo finančných. Umožňuje  nám to spoločnými silami riešiť zásadné výzvy . Partnerstvo  s ostatnými  EHMK výraznou mierou napomáha dlhodobej  udržateľnosti naštartovaných procesov,“ povedal pred mítingom riaditeľ n. o. Košice 2013 Ján Sudzina.

Stretnutie potrvá do nedele večera. Za niekoľko dní chce hostiteľ prezentovať doterajšie výsledky i nabrať skúseností od partnerov, ktorí  podobné projekty už absolvovali. Už aj za Košicami vidieť kus roboty. Ján Sudzina si myslí, že už samotné priestory zrekonštruovaných  kasární urobia určite silný dojem na účastníkov, ale takisto to, čo sa bude konať  paralelne v čase mítingu. „Je tu konferencia PLACE!, podujatie Mládež v pohybe, a zároveň celé mesto v týchto dňoch žije jednak Bielou nocou, ale aj Medzinárodným maratónom mieru, jazzovým festivalom, či  sériou ďalších kultúrnych akcií. Kolegovia budú mať možnosť nadýchať sa atmosféry mesta. Mnohí z nich aj pobežia niektorú z tratí maratónu.“

Riaditeľ  predpokladá pozitívnu odozvu svojich kolegov z partnerských miest:  „Sú to ľudia z brandže, ktorí vedia, čo sa dá od takého projektu očakávať a práve preto si myslím, že konkrétny príklad transformačného procesu mesta a rozvojové projekty  budú pre nich  určite zaujímavejšie viac ako akýkoľvek highlightový  program. Už dlhodobo najviac rezonujú projekty  SPOTs, K.A.I.R čí kreatívnej ekonomiky. Práve tieto vzbudzujú aj najväčší rešpekt u partnerov, ktorí k nám chodia. To chceme aj špeciálne odprezentovať, a hlavne chceme predložiť víziu premeny mesta, ktorá sa už reálne aj začala. Transformácia infraštruktúry je už dokončená.  Naopak transformácia prostredia je proces dlhodobý. Príkladom je projekt SPOTs ktorý  priniesol obrovskú zmenu v myslení a participácii ľudí. A to sú, verím, pre našich partnerov zaujímavé témy.”

Kveta Podhorská

Foto: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>