Farmársky rínok spája dávne priateľstvá

IMG_2744 - kópiaNa Farmárskom rínku v Zalužiciach (okres Michalovce) sa stretávajú ľudia aj po 30. rokoch. Budovu starej školy premenili na obecnú tržnicu, kde sa obyvatelia spoznávajú cez svoje nadanie. Na Zemplíne ožívajú tradície.  Rínok spája po mnohých rokoch ľudí a prezentuje výrobky domácich.

Prvýkrát sa prišli Zalužičania pozrieť na Farmársky rínok v novembri. Jeho začiatku predchádzala Jesenná výstava plodov. Zalužičania prezentovali vlastnú úrodu, najkrajšie i najväčšie výpestky. Na predvianočnom, v poradí druhom rínku, predávali vlastné výrobky. Ľudia sa tak o sebe dozvedeli viac a spoznali nadanie, či záľuby susedov – maľované sklo, háčkované papuče, vtáčie búdky, ale aj zdobené muffiny. Najpredávanejším artiklom bol med, sviečky zo včelieho vosku a oblátky od miestneho včelára.

Samozrejme, že nepočítame s veľkými nákupmi. Je to skôr o stretnutiach ľudí,“ vyjadril sa starosta obce Zalužice Gabriel Viňanský. Prezradil, že minulá akcia priniesla darček v podobe nájdených priateľov. Adventný rínok prekvapil ďalším zaujímavým stretnutím. Po 30. rokoch spojil  bývalé zamestnankyne rovnakého podniku. Zalužičanov viac ako nákupy tešia stretnutia, pretože ľudia sa dnes už tak nestretávajú ani na dedinách.

IMG_2743 - kópiaAutorom prvotnej myšlienky Farmárského rínku bol Martin Béreš, ktorý počas absolventskej praxe na našom obecnom úrade, vymyslel toto podujatie,“ vysvetlil starosta. Dodal, že za vznikom akcie je tiež občianske združenie Zalužka spolu s obcou. „Vďaka finančným prostriedkom z EÚ sa nám podarilo vytvoriť pekný priestor pre našich obyvateľov zo starej základnej školy.“ Dnes ho nazývajú obecnou tržnicou.

foto, text: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>