Festival filmov HoryZonty 2013

HoryZonty 2013_filmV Trenčíne sa v dňoch 14. – 16. novembra uskutoční už 8. ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Súčasťou festivalu je aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí, medzi ktoré patrí súťaž amatérskych filmov (uzávierka 15. 9.) a fotosúťaž (uzávierka 20. 10.).

Hlavný program podujatia pozostáva z nesúťažnej prehliadky profesionálnych i amatérskych filmov z horského prostredia.

„Už pri zakladaní festivalu v roku 2006 sme chceli dať priestor práve amatérskym filmárom, ľuďom, ktorí niečo zaujímavé v prírode a horách zažili a zachytili kamerou. Ako každoročne sa môžu neprofesionálni režiséri zapojiť do súťaže o najlepší film,“ povedala riaditeľka festivalu Mária Dutková.

Objasnila, že  prihlásené dielo musí byť zamerané na športovú činnosť, faunu, flóru alebo život ľudí v horách. Podmienkou je, aby sa na tvorbe nepodieľal žiadny profesionál alebo filmové štúdio. Vybraté snímky slovenských a českých amatérskych autorov premietnu na festivale. Víťazov vyberie trojčlenná porota. Za svojho favorita spomedzi amatérskych snímok môžu zahlasovať aj diváci. Filmy do súťaže môžu amatérski filmári posielať do 15. septembra.

Vlaňajší ročník súťaže bol rekordný, tvorcovia prihlásili až 25 filmov, z nich do finále a festivalového programu vybrali osem najlepších. Cenu poroty získal film „Grónske krysy“ od bratislavského režiséra Vlada Lineka a cenu divákov snímka „Made in Iceland“  od Róberta Bonka.  Okrem amatérskych filmov mohli diváci zhliadnuť aj pätnásť  kvalitných profesionálnych filmov z celého sveta.

Pre fotografov je aj tento rok pripravená fotosúťaž. Témou sú Prírodné živly a živly v prírode. Dutková pripomína, že pravidlá súťaže sa v porovnaní s posledným rokom nemenia, ocenené snímky budú vystavené počas festivalu v jeho dejisku Posádkovom klube a náhľady najlepších fotografií zverejnené na stránke festivalu. Uzávierka fotosúťaže je 20. októbra.

HoryZonty 2013_fotosutaz

Festival HoryZonty sa koná v Trenčíne od roku 2006. Zameraný je na propagáciu dobrodružného filmu a športov, všestranná podpora zdravého životného štýlu a podpora alternatívneho využitia voľného času. Festival je miestom stretnutí  širokej  verejnosti, priaznivcov horských športov a filmov, ale predovšetkým mestských ľudí a mládeže, ktorí majú radi prírodu, hory a zdravý spôsob života. Okrem  prehliadky profesionálnych filmov a súťaže amatérskych filmov prináša festival aj viacero zaujímavých sprievodných akcií (Nosičov sen, Beh trenčianskou Brezinou), workshopy, besedy , prezentácie. Medzi festivalovými hosťami boli významné osobnosti, športovci, vodáci, nadšenci adrenalínových zážitkov ako Zoltán Demján, Ivan Gálfy, Steve Lichtag, Piotr Pustelnik, Peter Hámor a ďalší. Minulý ročník navštívilo približne 4-tisíc divákov a ďalších takmer 600 účastníkov sa aktívne zapojilo do sprievodných podujatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>