Festival filmov o zimných športoch

snow-film-fest-2013-moravsky-svaty-janV siedmich kinách CINEMAX budú mať diváci možnosť vidieť tie najlepšie filmy o zimných športoch z celého sveta. Celovečerné pásmo špičkových filmov o extrémnom lyžovaní, zimnom lezení, snowboardingu, snow-kitingu a ďalších zimných radovánkach prinesie Snow Film Fest. Je to sesterský festival populárnej filmovej prehliadky Expedičná kamera.

Festival bude v kinách CINEMAX počas novembra.  Dvanásteho novembra ho budú mať šancu navštíviť priaznivci zimných športov v mestách Banská Bystrica, Skalica a Žilina a 19. novembra v Košiciach, Nitre, Prešove a Trnave. Pre filmovú prehliadku Snow Film Fest sa jej zostavovatelia spoločne s porotou snažili vybrať tie najúspešnejšie filmy celej sezóny so zimnou tematikou.

Čo vás na Snow Film Feste čaká? Organizátori pozývajú na filmy o absolútnom extréme polárnych expedícií, šokujúcich výkonoch športovcov, aj o tom, ako prežívajú svoje životy, keď opadne adrenalín a je potrebné sa vyrovnať so situáciami na pokraji života a smrti. Na festivale zažijete ohlušujúce ticho a nekonečnosť arktických pustatín, rovnako ako nádheru zasnežených hôr a ľadovcov. Prežijete s aktérmi situácie, ktoré vám možno odhalia, prečo sa vydávajú za hranice svojich možností a možno zistíte, že je kúsok “toho” aj vo vás. Usporiadateľom festivalu je občianske združenie Hedvábná stezka.

 

Viac o filmoch:

ATARAXIA

Réžia: Nicolas Chibac, USA, Nový Zéland, Nemecko, 2012, 13 minút

Členovia tímu z Nemecka, Nového Zélandu a USA spojili svoje sily, aby prežili dobrodružstvo plné adrenalínu v aljašských horách Chigach. Ich cieľom je iba pomocou ťažného draka dosiahnuť vrchol najvyššej hory Mt. Marcus Baker (4016m). Podarí sa im to? Budú snehové, a hlavne veterné podmienky pre náročný snowkiting priaznivé?

 

LÁKAVÝ STRACH

Réžia: Mike Douglas, Kanada, 2012, 25 minút

Ocenenia: ‘Best Action Film’ Adventure Film Festival 2012, ‘Best Story’ X-Dance 2012, Cold Smoke Award 2013

Andreas Fransson je asi najodvážnejším extrémnym lyžiarom tejto generácie. V tomto filme skúma miesto, kde strach premôže všetky emócie, pretože smrť číha na každom chybnom kroku.

 

MODRÁ POSADNUTOSŤ

Réžia: Alan Gordon, Jordan Halland, USA, 2011, 8 minút

Modrá posadnutosť, aj tak by sa dal preložiť názov filmu nakrúteného na aljašskom ľadovcovom poli Juneau Icefield. Horolezec Alan Gordon sa snažil zachytiť miesta na ľadovci Mendenhall, kde sa od svojich deviatich rokov neustále pohybuje a ktoré sa každý deň menia.

 

NA SEVER OD SLNKA

Réžia: Jørn Nyseth Ranum, Inge Wegge, Nórsko, 2012, 46 minút

Ocenenia: The Norwegian Documentary Film Festival 2012: Audience Award

Inge a Jørn nie sú bežní surfisti. Rozhodli sa stráviť deväť mesiacov studenej nórskej zimy v izolácii za polárnym kruhom v neobývanej zátoke omývanej Atlantikom, kde našli nielen perfektné vlny, ale aj hromadu odpadkov. Za cieľ si dali pozbierať aspoň tonu odpadu, ktorý dennodenne prináša more.

 

NAPRIEČ ĽADMI

Réžia: Justin Jones, Austrália, 2012, 44 minút

Ocenenie: Grand Prize 2012 Banff Mountain Film

Dvaja austrálski dobrodruhovia, James Castrission a Justin Jones sa vydávajú na nebezpečnú cestu naprieč Antarktídou a späť, a to celkom bez pomoci. Žiadne ťažné psy, žiadny kite, žiadne zásobovacie tábory, iba dvaja muži, ťahajúci na saniach svoje zásoby a prístrešie cez 2200 km nehostinného ľadu a mrazu.

 

NEVIDITEĽNÁ HORA

Réžia: Petra Geletová, Slovensko, 2013, 20 minút

Tento dokument z Elbrusu zachytáva výstup nevidomého Juraja Prágera a Zoliho Pála na najvyššiu horu Európy severnou stranou. Po prekonaní samého seba na Mt. Blancu, na „najnáročnejšej normálke“ chcel Juraj skúsiť niečo ďalšie a opäť posunúť svoje hranice. Toto dobrodružstvo ukazuje výstup bez akejkoľvek podpory.

 

SAŠIMI Z JEDNOROŽCA

Réžia: Ben Knight, Nick Waggoner and Travis Rummel, USA, 2011, 5 minút

Ocenenie: Vancouver International Mountain Film Festival Grand Prize, Sheffield Adventure Film Festival Best Artistic Film 2013

Každý dobrodruh a horolezec vie, že k pohybu v horách patrí prehra rovnako tak, ako víťazstvo. Prehra však rozhodne neznamená sklamanie, a to vedia aj autori tejto snímky, ktorí sa vydali do japonských hôr s cieľom uloviť mýtického hokkaidského jednorožca. „Ukázalo sa ale, že zviera je ťažké nakrútiť, a tak sme sa rozhodli aspoň si trochu zalyžovať,“ skromne komentujú autori filmu.

 

SNOW WAY

Réžia: David Kačírek, Martin Hausner, produkcia: LIP Production, ČR, 2012, 40 minút

Dokumentárny film mapuje dvadsaťročnú športovú kariéru najúspešnejšieho českého snowboardistu Martina Černíka. Popisuje svoju cestu od prvých zákrut v pohorí Krkonoše, cez olympiádu až po extrémne zjazdy v divokej prírode.

 

 SNOW GIRLS

Réžia: Juraj Lovás, produkcia: Filip Zbojek, Slovensko, 2012, 23 minút

Dokument približuje svet freeskiingu a snowboardingu z pohľadu slovenských a českých jazdkýň. Natália Šlepecká, Zuzana Stromková, Klaudia Medlová a Martina Molnárová chronologicky popisujú príbeh jednej sezóny, a to od jesene až po letnú prípravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>