Hľadáte raj na zemi? Máme pre vás najlepších deväť tipov

(aktualne.sk; 28/11/2013; Ladislav Bariak ; Zaradenie: Dnes)

BRATISLAVA – Tiež cítite, že to čo potrebujete, je poriadne dlhá dovolenka na miestach, kde načerpáte viac než len bronzový nádych pokožky? Tak práve pre vás máme 9 tipov tých najzaujímavejších turistických destinácií tak, ako ich zostavil prestížny časopis National Geographic Traveler.

 

John Muir Way, Škótsko

Meno John Muir rezonuje predovšetkým v podvedomí fanúšikov amerických Yosemite či Sequoia National Park, na záchrane ktorých sa aktívne podieľal. Práve na počesť tohto amerického prírodovedca, ktorý sa však narodil v Škótsku, otvoria v roku 2014 nevšednú turistickú trasu dlhú 105 míľ.

 

Na tejto trase môžete obdivovať krásy Škótska. Zdroj – www.edinburgh.org

 

Cesta, ktorá ponesie meno tohto muža povedie z mesta Dunbar, rodiska Johna Muira, pokračovať bude západným pobrežím v rámci, ktorého sa nachádzajú také prírodné skvosty ako je napríklad pozostatok kedysi činnej sopky North Berwick Law či najväčšie jazero (podľa vodnej plochy)vo Veľkej Británii – Loch Lomond. Samozrejmosťou je jedinečný výhľad na malebnú škótsku vrchovinu.

 

Turista nepríde ani o návštevu historického mesta Ediburgh, či pitoreskných dediniek a takých historických zázrakov ako Blackness Castle z 15. storočia, ktorý sa podobá obrovskej kamennej lodi na kraji fjordu. Trasa sa končí na nábreží mesta Helensburgh.

 

Národný park Nahanni, Kanada

V národnom parku Nahanni zažijete pravú divokú prírodu. Zdroj – www.travel-visit-places.com

 

O kanadskom národnom parku Nahanni, ktoré je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO, sa hovorí, že je príliš veľký, príliš starý a príliš divoký, aby sa človek z neho ktokoľvek vrátil nezmenený. Putovanie týmto nevšedným miestom začína v Severovýchodných Teritóriách.

 

Práve tu už na vás čakajú severské pláne, kde môžete spoznávať úžasný prírodný útvar Ram Plateau. Keď sa však vynadívate, zamierite k tým najhlbším riečnym kaňonom, ktoré sa tiahnu po 200 míľ dlhej trase. Mnohí pritom hovoria, že ak by svoju cestu skončili už tu, bola by absolútne hodná vynaložených peňazí.

 

Ak by ste tu však zostali, prišli by ste o veľkú padajúcu vodu Virginia Falls, ktorá steká z výšky 302 stôp, čo je takmer dvakrát väčšia výška než pri slávnych Niagarských vodopádoch.

 

Cacao Trail, Ekvádor

Na tomto mieste môžete objavovať čaro čokolády. Zdroj – kokobuzz.wordpress.com

 

Táto cesta vám dá presne to, čo sľubuje názov. Sladkasto-horkú chuť čokolády tu môžete objavovať putovaním po dvoch ekvádorských regiónoch, kde sa jednoducho dostať z hlavného mesta Quito. Turisti si tu môžu vyskúšať praženie kakaových bôbov či objavovať niekdajšie sídla plantážnikov napríklad v meste Velasco Ibarra.

 

Veľkým lákadlom je však predovšetkým Andean Plateau, kde žije viac ako 25-tisíc druhov rastlín, takmer 1600 druhov vtákov a 340 druhov cicavcov.

 

Riga, Lotyšsko

Nádherné centrum lotyšskej metropoly. Zdroj – tjenpengeonline.nu

 

Kamenné ulice hlavného mesta Lotyšska vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky a krásne tak dopĺňajú šarm tohto miesta. Práve tu sa môžu turisti zamiesiť medzi domácich a nechať sa unášať objavovaním stredovekých drevených domov, či veľkých bulvárov pripomínajúce Paríž či Petrohrad.

 

Lichtenštajnsko

Úchvatné kniežatstvo. Zdroj – washingtonkristamae.wordpress.com

 

Toto kniežatstvo je tak malé, že v miestnom obchode pokojne môžete naraziť do princa a jeho manželky. A hoci na mape patrí medzi trpaslíkov, je tu toľko zámkov na obdivovanie ako v máloktorej krajine. Ak dávate prednosť prírode, Lichtenštajnsko ponúka úchvatné alpské scenérie, vinice učupené medzi horskými velikánmi.

 

Každoročne sem prichádzajú desiatky tisíc vyznávačov zimných športov, či vysokohorských turistov, ktorí využívajú tunajšiu miernu klímu na objavovanie prírodných krás.

 

Guyana

Ďažďový prales v Guyane sa tiež oplatí vidieť. Zdroj – www.wondermondo.com

 

Ak však máte radšej teplo, zamierte do Guyany. Až 80 percent jej územia totiž ešte stále pokrýva dažďový prales. To však zďaleka nie je všetko, čo môže táto krajina svojim návštevníkom ponúknuť. Nachádza sa tu totiž aj najdlhší samostatne tečúci vodopád na svete.

 

Počas výletu na lodi tu navyše môžete stretnúť purpurové makaky, tukany, vydry či kajmany a noc stráviť v chatrčiach so slamenou strechou. Niekedy sa tak budete cítiť ako v dávnom stratenom svete či mýtami opradenom El Dorade.

 

Alentejo, Portugalsko

Vnútrozemie Portugalska môžete obdivovať v kraji Alentejo. Zdroj – www.1000lonelyplaces.com

 

O Alentejo sa hovorí, že predstavuje 33 percent Portugalska, ale iba 7 percent jeho populácie. Turisti tu majú tak voľné pole pre objavovanie všetkých zákutí tohto kraja. K dispozícii je 133 míľ dlhá cesta smerujúca z pobrežia až do vnútrozemia.

 

Práve toto je to správne miesto na pozorovanie hniezdiacich bocianov či rôznych rastlinných druhov, ktoré by ste možno inde nenašli. Miestnu históriu zase môžete spoznávať v novootvorenom múzeu v obci Belver. Venované je remeselnému vyrábaniu mydla. Za povšimnutie však stojí aj Marble Rout, ktorou sa dostanete do tunajších lomov či podzemných galérií.

 

Plošina Bolaven, Laos

Plošina Bolaven. Zdroj – wordsabouttravel.com

 

Ak si chcete vyskúšať, aké je to stáť uprostred vyhasnutej sopky plošina Bolaven v Laose, je vašim vysnívaným turistickým cieľom. Zároveň je to však zrejme aj jedno z najúrodnejších miest v celej juhovýchodnej Ázii.

 

Obdivovať tu okrem iného môžete kávovníky, ktorým sa tu darí vďaka chladnej klíme, pravidelným dažďom a nadmieru úrodnej pôde. Ak by ste aj chceli ochutnať z tunajšej kávovej úrody, miestni znalci odporúčajú kávu kombinovať so sladkým kondenzovaným mliekom. Stanete sa tak obeťou horkasto-sladkej chute, ktorú zažijete len na tomto mieste.

 

Ostrovy Deravan, Indonézia

Raj na Zemi nájdete na ostrovoch Deravan. Zdroj – www.javabackpacker.blogspot.com

 

Ostrovy Deravan sa do tohto výberu dostali na základe výberu čitateľov National Geographic Traveler. Podľa nich ide totiž o jedno z mála miest mimo prešľapaných turistických ciest, čo ho robí mimoriadne príťažlivým pre vyznávačov toho pravého dobrodružstva. Hoci ide o pomerne známu destináciu, je ťažké sa ňu dostať a ešte ťažšie ju objavovať.

 

Doteraz tu tak žije miestna komunita, ktorá vás privíta s otvorenou náručou. Potom, čo v ich dedinke strávite noc, ráno sa môžete ponoriť do tej najpriezračnejšej vody a pri šnorchlovaní obdivovať tunajšie korytnačky či dych berúce útesy.

 

Oddychovať môžete na ľudoprázdnej pláži a pritom načúvať ako sa vietor pohráva s listami paliem. A ak vydržíte do noci, odmenou vám bude ten najúžasnejší západ slnka, aký ste kedy zažili.

 

Zdroj – www.nationalgeographic.com

 

Popis foto: Zdroj – Shutterstock

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>