Hlavné mesto kultúry je v hlavnom meste

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 sa v týchto dňoch prezentuje na výstavách v Bratislave, ktoré približujú tvorbu umelcov z východného Slovenska. Verejnosť má mimoriadnu príležitosť vidieť hneď tri výstavy.

Pedagógovia a študenti  Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity Košice prichádzajú do hlavného mesta s prierezom 15-ročnej histórie školy s výstavou Ping-pong, ktorá bude v Národnom osvetovom centre Domu umenia Bratislava. Vernisáž sa uskutoční 27. februára o 18. hodine.  V Galérii Francúzskeho inštitútu na Slovensku je od 24. januára  do konca februára výstava fotografií štyroch košických fotografov s názvom Druhé mestá/Second Cities. Mesto Marseille-Provence predstavujú na fotografiách Lenka Jakubčáková, Jozef Jarošík, Daniela Kapráľová a Pavel M. Smejkal. Na výstave KEometria v GMB v Pálffyho paláci prezentuje od 21. februára do 4. apríla svoje obrazy košický maliar Ján Vasilko.

 

Foto_Veronika Cholewová_Na snímke Slavomír Durkaj

Ping-pong históriou Fakulty umení TU Košice

27. február 2013, Dom umenia Bratislava

Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach vznikla pred pätnástimi rokmi ako zatiaľ posledná škola poskytujúca umelecké vysokoškolské vzdelanie na Slovensku. Úsilie o jej vytvorenie vychádzalo priamo z umeleckej komunity na historickom pozadí Košíc ako medzivojnového umeleckého centra.

 

Samotná koncepcia výstavy Ping-pong, ktorej vernisáž sa uskutoční 27. februára,  má ambíciu poskytnúť prierez tvorbou tých,  ktorí školu počas jej existencie reprezentovali či dodnes reprezentujú – teda pedagógov a študentov.  Dvojice vytvorilo 17 súčasných i bývalých pedagógov katedry s terajšími študentmi a absolventmi školy. Na jednej strane tak vzniká aj istý generačný dialóg, ale predovšetkým, po prvýkrát na takejto scéne budú mať návštevníci možnosť získať širší obraz o doterajšej histórii školy.

 

Katedra výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TU Košice má v súčasnosti štyri ateliéry, na čele ktorých stoja významné osobnosti Košíc. Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby vedie  Peter Rónai,  Ateliér súčasného obrazu Adam Szentpétery,  Ateliér slobodnej kreativity 3D Juraj Bartusz a Ateliér nových médií/fotografie Michal Murín.

Výstava potrvá do 25. marca 2013

second5074u

Druhé mestá/Second Cities, štyria košickí fotografi

24. január 2013, Galéria Francúzskeho inštitútu Bratislava

V rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Second Cities/Druhé mestá už šiesty rok skúma fotograf Pavel Maria Smejkal, ktorý vedie občianske združenie FhotoART Centrum, špecifické atribúty európskych druhých najväčších  miest v danej krajine, akými sú aj Košice. Plánuje predstaviť práce na výstavách v Marseille a Košiciach a pokračovať v rezidenčných pobytoch slovenských a francúzskych fotografov v oboch partnerských mestách.  Cieľom projektu je postupne vytvoriť sieť spolupracujúcich umelcov a inštitúcií z druhých najväčších európskych miest na poli fotografie.

Dlhodobý fotografický projekt, ktorý sa zaoberá fenoménom sídlisk vo francúzskom prístavnom meste Marseille očami štyroch fotografov Lenky Jakubčákovej, Jozefa  Jarošíka, Daniely Kapráľovej a Pavla M. Smejkala z pobytov vo Francúzsku uvidia návštevníci výstavy Cités v Galérii Francúzskeho inštitútu do 27. februára.  Fotografie mapujú život ľudí na sídliskách, ktoré sú veľmi podobné tým postsocialisrickým v Košiciach.

Teda aké je „druhé“  francúzske mesto Marseille? Keď sa pozeráme cez fotoobjektív alebo ho navštívime, je veľmi podobné ako partnerské Košice,  tiež hlavné v oblasti kultúry.  V tomto roku sú obidve druhé mestá  prvé –  hlavné na poli európskej kultúry.

Výstava potrvá do 28. februára 2013

2009navrh na muzeum suc_umenia pre rok 2013 v KEverzia8 180x250 2009

Nepokojná krajina KEometrie, Ján Vasilko (výberovky 2003 – 2013)

21. február 2013, GMB Pálffyho palác Bratislava

Heavy metal“ výtvarník v nepokojnej krajine KEometrie, to je Ján Vasilko, ktorý dokáže modelovať dynamické a živé maliarske scény s koncentrátom melanchólie, túžob, absurdity a nadhľadom konštruktéra maľby. Práve jemu budú od 27. februára do 7. apríla  vyhradené výstavné  priestory v Pálffyho paláci.. Je to výber 16 malieb, ktoré predstavujú prierez tvorbou  výtvarníka z rokov  2003 – 2013.

Po ukončení štúdia v Košiciach  sa Ján Vasilko stáva patrónom geometrického jazyka maľby – postgeometrickej  abstrakcie. Na scéne sa udomácňuje ako zdatný konštruktér maľby a projektant obrazovej architektúry. Na plátna projektuje vlastné imaginatívne stavby.  V tomto architektúrnom rámci inscenuje podivné stretnutia, duchampovho sušiča, francúzskeho kľúča, kríža, kombajnu, motorovej píly, hokejistu a lopaty.

Neskôr sa autor sústreďuje na zobrazovanie veľkých geometrických foriem na neutrálnych plochách, ktoré pripomínajú technický svet nástrojov, súčiastok a fragmentov strojov zo 60-tych rokov. Paralelne ako odpoveď na bastardizáciu sveta a zamorenia duchovného priestoru vytvára vlastný krehký svet „sociálnych skulptúr“.

Postupne sa koncentruje na „industriálne prvoky“ – železné organizmy z technických výkresov, jednobunkovce z chemického laboratória, komprimované súbory súčiastok, vyhodené dielce divných strojov a rozmnožuje roj geometrických levitujúcich úlomkov a súčiastok.

K výstave, ktorá je jeho druhou individuálnou prezentáciou tvorby v Bratislave, bola vydaná monografia. Prvá bola v roku 2006  a predstavil sa na nej ako víťaz Ceny Oskara Čepana.

Výstava potrvá do 7. apríla 2013.

 

 

 

Jedna reakcia na Hlavné mesto kultúry je v hlavnom meste

  1. Pavol Madeja

    Zda sa mi ze sa viac prezentujeme mimo a tu sa v podstate nic nedeje, zachytil som jazzovy den a japonske divadlo na ktorom som bol. Uz je tu marec vazeni, zda sa mi ze predchadzajuce vedenie donieslo do mesta viac ako sa tu deje teraz ked sme Hlavnym mestom kultury!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>