HODINA VEDY: Riešenie židovskej otázky na Slovensku

Image

Výskum holokaustu Židov žijúcich na území Slovenska sa po roku 1989 orientuje najmä na protižidovskú politiku vojnového slovenského štátu, ktorá znamenala vyvraždenie väčšiny židovských občanov. Po tom, čo v októbri 1938 vláda rozpustila všetky židovské strany a spolky, v septembri 1940 bola židovskej komunite na nátlak nemeckého poradcu pre riešenie židovskej otázky nanútená Ústredňa židov. Mala to byť jediná organizácia, ktorá mala zastupovať záujmy slovenského židovstva. Jej činnosť treba chápať v tesnej spojitosti so spoločenskými aj politickými pomermi. Dostatočne neprebádanou je jej pôsobenie v čase dislokácií bratislavských židov, ale najmä deportácií do koncentračných táborov. V súvislosti s tým vystupujú do popredia základné otázky: účasť Ústredne židov, resp. Pracovnej skupiny ako jej ilegálnej odnože na záchranných prácach po začiatku deportácií zo Slovenska, jej podiel na (ne)informovanosti židovskej komunity o tom, čo sa v Poľsku odohrávalo, a celkom prirodzene rezonuje aj otázka, či Ústredňa židov urobila pre záchranu slovenských židov všetko čo mala a aký bol jej podiel na prerušení deportácií v októbri 1942.

Túto problematiku predstaví PhDr. Katarína Hradská, CSc. z Historického ústavu SAV, uznávaná odborníčka na židovskú problematiku na Slovensku. Jej kniha Židovská Bratislava získala nedávno cenu Slovenskej historickej spoločnosti. Na prednášku, ktorá sa uskutoční 17. septembra 2009 o 18:30 v aule Teledomu na Timonovej ulici 27 v Košiciach, je samozrejme vstup zdarma. Viac na www.hodinavedy.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>