Hviezdny piatok posunie festival do druhej polovice

Ak ste ešte nenavštívili podujatia siedmeho ročníka Festivalu divadiel strednej Európy, tak je asi najvyšší čas. Košické divadelné nebo totiž ožiaria počas tretieho dňa medzinárodné hviezdy.  Svoj herecký koncert rozohrá charizmatický Karol Roden, zatancujú tanečníci z maďarského Szegedu a brániciam dá určite zabrať hviezdny poľský komik Ireneusz Krosny.

t_fil562-400x261

Druhý festivalový deň opäť potvrdil, že Košičania, ale nielen oni, septembrový divadelný maratón milujú. Hneď na jeho úvod dostali viac ako zaujímavý darček. Svetlo sveta oficiálne uzrela jedinečná kniha známeho košického teatrológa a dlhoročného dramaturga  košického divadla Tibora Ferka s názvom DIVADELNÉ LETOPISY V SÚVISLOSTIACH DEJÍN MESTA CASCHAU, CASSA, KASSA KOŠICE. „Je to kniha, ktorá je určená všetkým, ktorí chcú spoznať minulosť Košíc spoločensky, hospodársky, politicky, kultúrne, ale najmä divadelne. Košické divadlo dostáva obraz diania, ktoré doteraz dosť nepochopiteľne unikalo slovenským teatrológom. Tibor Ferko sa podujal vytvoriť široko koncipovaný obraz ako fresku divadla i mesta v európskom začlenení a podmienení,“ povedal o takmer osemstostranovej publikácii jeden z jej krstných otcov Ladislav Lajcha. Okrem neho knihu vodou „pokrstili“ aj riaditeľ ŠD Košice Peter Himič a umelecký riaditeľ projektu EHMK Košice 2013 Vladimír Beskid.

Až dvakrát prilákali stovky divákov do centra Košíc originálny Firebirds z Budapešti.

Po krste knihy, ktorý otvoril program druhého dňa festivalu už centrum Košíc ovládlo samotné divadlo, tentokrát v netradičných podobách. Až dvakrát prilákali stovky divákov do centra Košíc originálny Firebirds z Budapešti. Akrobati a žongléri neostali nič dlžní povesti, ktorá ich predchádzala a najmä počas večernej ohňovej šou predviedli naozaj dych vyrážajúce kúsky.

Malú scénu ovládla prvá dáma slovenského divadla jedného herca Milka Zimková. Do posledného miesta zaplnená vynovená sála videla jej umenie a ocenila ho búrlivým potleskom. Diváci ju dlho nepúšťali ani z autogramiády, na ktorej predstavila svoju novú knihu Dve v tom. Večer v divadelnom stane patril známemu karikaturistovi Shootymu, ktorý sa tentokrát predstavil ako hudobník vo viac ako netradičnej kapele Tu v dome.

Na Malej scéne ŠD KE sa uskutoční krst kníh Andrzeja Stasiuka a Patrície Pászt

Festival divadiel strednej Európy sa v najbližších hodinách prehupne do svojej druhej polovice. Medzinárodný tretí festivalový deň sa bude niesť v znamení hviezd, ale aj krstu ďalších dvoch publikácií spojených s divadlom. V spolupráci s poľským inštitútom festival predstaví o 17:00 hod. dve knihy – zbierku drám aj Košičanom dobre známe dramatika Andrzeja Stasiuka s názvom Čakanie na Turka, ktoré do slovenčiny preložil Peter Himič. Ďalšou je publikácia Súčasná poľská dráma z pera maďarskej autory Patrície Pászt.

Na javisko zrekonštruovanej Malej scény ŠD zavíta o 18:00 hod. jedna z najväčších českých hereckých osobností dneška Karol Roden. V úspešnom predstavení hry Kataríny Schmitt SAM spolu s režisérkou Kamilou Polívkovou skúma nesmiernu príťažlivosť popularity, ktorá v ľuďoch prebúdza voyeuristické sklony a dodáva aj najbanálnejším veciam, činom a výrokom známej osobnosti – umelca – zdanie jedinečnosti a vyššej hodnoty. Z rôznych uhlov pohľadu nazerá na normy súvisiace s tvorivou prácou, umením a produktivitou a rozoberá vzťah medzi divákom a (umeleckým) objektom jeho záujmu. Tradíciou určené „nepísané“ pravidlá sú nielen v Samovom podaní, ale aj v samotnej inscenácii vtipne porušované a často vyhrotené až do absurdných situácií. Predstavenie bolo nominované na Cenu Marka Ravenhilla za najlepšiu inscenáciu súčasného textu za rok 2012.

Maďarský balet uvidia ľudia aj naživo pred historickou budovou.

Javisko Historickej budovy ŠD ovládnu o 19:30 hod. tanečníci súboru Szegedi Kortás Ballet, jedného z najlepších maďarských tanečných súborov súčasnosti z dvoma jedinečnými produkciami. Najprv rozohrajú Filozofiu tiel a v druhej časti budú „unisono“ tancovať na hudbu Beethovenovej IX. symfónie.

Toto festivalové predstavenie môžete sledovať aj v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke pred historickou budovou divadla.

Neskorý večer bude od 22:00 hod. vo Festivalovom stane patriť jedinečnej one man show poľského míma – komika Ireneusza Krosneho, ktorý patrí medzi najlepších poľských komikov a mnohé ocenenia získal aj vo svete. Americké noviny Chicago Reader ho charakterizovali troma slovami: “Svieži, smiešny, neodolateľný.” Príďte sa presvedčiť a pripravte si najmä svoje bránice. 

DNES NA FESTIVALE 

17:00 – Krst kníh Andrzeja Stasiuka a Patrície Pászt
Poľský inštitút
Miesto: Malá scéna ŠD Košice

18:00 – Katharina Schmitt: SAM
Studio Hrdinů Praha (CZ)
Miesto: Malá scéna ŠD Košice

19:30 Tamás Juronics: Filozofia tiel / IX.symfónia (Unisono IX.symphony)

S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach
Szegedi Kortás Balett (HU)
Miesto: Historická budova ŠD KE

22:00 Best of KROSNY

One man show najlepšieho poľského míma
Miesto: Festivalový stan pri Urbanovej veži

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>