Imaginácie spustili v parku kultúrnu búrku

Imaginácie_autor_Veronika Cholewová (8)Do sveta fantázie a ilúzií sa ponorili Košice prostredníctvom multižánrového plenérového podujatia Imaginácie. Predchádzajúce, veľmi úspešné, tri ročníky sľubovali  nezabudnuteľné zážitky a aj vďaka tomu, že bolo vždy na čo sa pozerať a účinkujúci svojimi výkonmi vyrážali dych, sa zrekonštruovaný Mestský park zaplnil stovkami divákov. Boli v očakávaní, že to opäť bude niečo fantastické. Aj preto bol obrovský park tak trochu pritesný.

Každý dychtivo očakával, čo tentoraz umelci predvedú, čím ako vždy ohúria. V dave sa spomínalo, ako to bolo vlani, či predvlani a diváci dopredu vedeli, že nebudú odchádzať sklamaní, ale naopak – očarení. Aj preto prišli, aby znovu prežívali ďalší imaginárny príbeh, plný svetelných efektov a náročných akrobácií, kedy sa mnohým naozaj točila hlava a tŕpli, ako tí „blázni“ vo výškach hazardujú so životmi.  Ich reakcie okrem híkania, potlesku uznania, chvály či zatajenia dychu, striedali aj výkriky: „Ja sa nemôžem na to pozerať, beriem na srdce lieky.“ A asi práve to hovorí za všetko. Prežívali to a bol to naozaj adrenalín. Dvíhali ho  akrobati desiatky metrov nad zemou, zavesení na žeriave so 45-metrovým ramenom . To nepotrebuje komentár, ale veľké uznanie. Bol to fascinujúci zážitok v každom z  trinástich obrazov. Všetky boli iné, ale rovnako úžasné a dokonalé a celok perfektný. Bolo by neférové vyzdvihnúť niekoho, pretože to bol jeden veľkolepý a excelentný obraz.

Zrodilo sa svetlo

 

Imaginácie_autor_Veronika Cholewová (26)Motívom unikátneho predstavenia je zrod svet(l)a. Odohráva sa v divadle vo verejnom priestore s prekrásnymi  prírodnými kulisami zmodernizovaného parku, do ktorého sa vrátil život a má aj takúto podobu. Bol to jeden z investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Aj Imaginácie vznikli vďaka tomu, že Košice sa hrdia titulom a sú jedným z kľúčových podujatí kultúrneho roka.

 

„Keby Košice nezískali titul EHMK, neexistoval by ani tento projekt košického Staromestského divadla. Uspeli v súťaži o titul so zámerom preniesť kultúru do otvoreného priestoru. Ľuďom sa do kamenných nechce chodiť, preto bolo potrebné umenie preniesť k nim. Unikátne predstavenie Imaginácie nemá nikde vo svete obdobu. Ľuďom sa to páči, preto by bola veľká škoda nepokračovať v tom. Otázka financovania je však stále tá najnáročnejšia časť projektu, Verím, že príbeh o stvorení svet(l)a  nebude posledný, ktorý diváci uvidia,“ povedala organizátorka a režisérka Ľubica Blaškovičová.

 

Divákov pohltil svet fantázie

 

Imaginácie_autor_Veronika Cholewová (12)Po vzhliadnutí fascinujúceho predstavenia si asi každý želá zažiť takú atmosféru znovu. „Som tu už po štvrtý raz a neviem si predstaviť, že na budúci rok nezažijem to, čo zakaždým. Je to fantastické, obdivuhodné a na vysokej umeleckej úrovni.  Každý obraz je jedným ohnivkom v súkolí obrovského kolesa a jeden lepší ako druhý. Miestami som ani nedýchal, čo účinkujúci stvárali. Klobúk dolu pred tým, čo dokážu, ako je to zrežírované. Celého ma to pohltilo,“ podelil sa o svoje dojmy nadšený priaznivec tohto umenia Košičan Pavol.

Projekt Imaginácie už nie je len košický. Po troch predstaveniach v Košiciach ich uvidia po dva večery aj v Prešove (19. – 20. 6.) a po prvý raz aj v ďalšom meste Pentapolitany, v Levoči (17. 6.).

 

Diváci dostali šancu prežiť vlastné imaginácie a vznášať sa na krídlach tvorivej fantázie. Od prvej do poslednej chvíle boli vtiahnutí do deja a presúvali sa spolu so Stvoriteľom poi parku na miesta, kde sa odohrávali jednotlivé výjavy s démonmi, zúčastnili sa súboja temna a stretli aj anjelské bytosti. Boli súčasťou kolobehu času, boja o rovnováhu tmy a svetla, bez ktorého svet nemôže existovať, rovnako ako bez zrodenia človeka, ktorý je nositeľom svetla do budúcnosti. Podarilo sa to pretaviť do vizuálneho magického divadla.

 

Hore si to zariadili

 

Najviac, čoho sa tvorcovia Imaginácií obávali, bolo zlé počasie. Ale našťastie si to tam hore možno všelijakými  kúzlami vybavili. Niektorí umelci zostúpili, tak ako svetlo, z nebies, takže to nebolo až také ťažké zariadiť. Pravdou je, že nepršalo a blýskalo sa iba v svetelných šou a urobilo to v parku iba kultúrnu búrku a vietor z pohybu a výkonov umelcov.

 

text: Kveta Podhorská

foto a video: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>