Ivan Gašparovič zablahoželal Košičanom k titulu Európske hlavné mesto kultúry

(20.01.2013; www.prezident.sk; Aktuality, s. ‑; ‑)

Mesto Košice sa tento víkend stalo Európskym hlavným mestom kultúry 2013. Prezident SR Ivan Gašparovič sa v košickom Štátnom divadle zúčastnil na slávnostnom podujatí zorganizovanom pri tejto príležitosti. Prítomní boli tiež predseda NR SR Pavol Paška, predseda vlády Robert Fico, členovia vlády, predstavitelia mesta, kraja i zástupcovia Európskej komisie. Spoločne s oficiálnymi hosťami si prezident SR pozrel aj Veľkú otváraciu show v uliciach mesta.

“Získať titul hlavného mesta kultúry nie je len pocta pre Košice a Košičanov, ale pre všetkých občanov SR,” uviedol vo svojom príhovore prezident Ivan Gašparovič. “Som veľmi rád, že medzi prvými vám môžem k tomu zagratulovať a som veľmi rád, že vám z celého srdca môžem poďakovať za všetko to úsilie, ktoré ste pre tento úspech urobili. A nielen Košičania, ale všetci, ktorí vám pomáhali. Ďakujem pekne. Košice, mesto so starou históriou nastupuje aj novú cestu. Cestu novej histórie moderného kultúrneho mesta. O Košiciach sa o svete vedelo veľa, najmä v oblasti športu. Boli ste mestom športu, mestom maratónu. Od týchto chvíľ ste aj mestom kultúry. A bol by som rád, keby to bola kultúra ozaj kultúra porozumenia, kultúra, ktorá si váži hodnoty, kultúra, ktorá vie ľudí rozveseliť a kultúra, ktorá prináša medzi ľudí spokojnosť, radosť a lásku. Ešte raz milí Košičania gratulujem,” konštatoval pred slávnostným auditóriom prezident.

Eurokomisárka Androullou Vassiliouová vyzdvihla, že to je veľmi výnimočný moment pre Košice, ktoré sú prvým slovenským mestom, nesúcim titul Európskeho hlavného mesta kultúry. “Som presvedčená, že mesto, región a krajina sa chopia tejto príležitosti a čo najviac využijú kultúrny, hospodársky a sociálny prínos, ktorý tento rok prinesie,” uviedla eurokomisárka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>