Jakubisko si musel rekvizity maľovať sám

V nedeľu sa v Košiciach začal filmový festival Jakubiskove dni. Otvoril ho historický veľkofilm Bathory. Režisér Juraj Jakubisko prezradil, že obrazy Caravaggia, ktorý stvárnil vo filme maliara, namaľoval sám.  Pre réžiu preplakal noci. Posťažoval sa, že Slovensko zatiaľ nepodporilo jeho najdrahší film – Slovanskú epopej. Prispelo len zahraničie. 

 timthumb

Predstavy si musel namaľovať sám

Slávnostne otvorenie festivalu sa uskutočnilo v kine Ster Century Cinemas. Režisér prezradil, že obrazy vo filme Bathory namaľoval sám. K tvorbe filmu si pozval maliarov a vysvetľoval im svoju predstavu. Bolo to vraj ťažké, pretože z minulosti sa nezachovali pôvodné diela Caravaggia, všetky zhoreli.  Maliarom vysvetľoval svoju predstavu, avšak nebol spokojný. „Obrazy, ktoré vo filme maľuje Caravaggio, sú moje .“ Výtvarné umenie vo filme Bathory využil aj pri modelovaní mŕtveho dieťaťa.

Pre réžiu preplakal noci

Juraj Jakubisko nechcel byť nikdy režisérom. ,,Chcel som byť vždy kameramanom, ale to sa mi nevyplnilo,“ dodal, že je to možno aj šťastie. Na štúdium réžie ho pozvali omylom a on celé noci preplakal. V spomienkach sa vrátil aj do čias, keď stál film tridsaťtisíc korún. ,,Vtedy som robil v Košiciach Jilemického rozprávky.“  Pripomenul, že z tejto sumy vyplatili všetkých, od scenáristu až po hercov. Dnes je to vraj s filmovaním finančne náročnejšie. O dobrom filme tvrdí, že musí mať najmä nápad, myšlienku a technické zvládnutie. „Je dôležité pochopiť obraz aj bez slov,“ zdôrazňuje majster réžie.

 

Chystá najdrahší film

Finančná podpora jeho filmov na Slovensku ho mrzí. ,,Robím film Slovanská epopej, o našej minulosti, koreňoch a oni mi na to nechcú dať,“ priznal režisér. „Peniaze do filmu vložili Francúzi, ktorí vo filme dostanú na frak, Rusi, ktorí sú v tom čase Pohania, Česi,“ pokračuje, že ho to trochu zaráža. Najdrahší filmový projekt  má finančne prekonať vo financovaní aj Bathory. „V koprodukcii sú Američania, Francúzi, Fíni, Ukrajinci, Rusi, Česi. A my nakoniec do toho nič nedáme,“ dodal s vážnosťou o pripravovanom filme. O nakrúcaní a ani približnom dátume jeho vzhliadnutí nechcel veľmi hovoriť.

„Film je trápenie a podvod“

Režisér odovzdal svoje skúsenosti mladej generácii na prednáške Budúcnosť filmového umenia v aule Maxima (TUKE). Potleskom ho privítala zaplnená sála. „Talentami sa dostane naša kinematografia do sveta,“ umelec verí, že v nich rastie nová filmová vlna. „Zatiaľ tak výrazný talent, ktorý by presiahol hranice, som nezažil,  ale verím, že čoskoro bude.“ On vraj mal to šťastie zažiť 15 minút warholovskej slávy. Myslí si, že doba, ktorá prišla,  núti mladých ľudí robiť dokumenty, ale nemyslí si, že film umrie. Nové technológie umožňujú nakrúcať jednoduchšie. „Filmové umenie je podvod.“ Vysvetlil, že sú to len statické fotografie a pohyb neexituje.

Festival pokračuje ďalej na východ

Na  festivale sa počas týždňa premietne niekoľko ocenených filmov. Medzi nimi bude aj výber študentských.  Staršie filmy má aj v lepšej kvalite, ale nemôže ich poskytnúť, pretože by sa znehodnotili. „Vyberal som podľa toho, aby tam bolo prostredie, v ktorom som “účinkoval“.“

Ocenené filmy sú prístupné pre každého len za 1,50€ v kine Úsmev až do soboty. Festival pokračuje od 1. 4. do 7. 4. v iných mestách.  „Snažíme sa byť impulzom pre celý región, preto sa filmy budú premietať nielen v Košiciach,“ vyjadril sa  umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid.

Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>