Jedinečnú inštaláciu umožnili vytvoriť nové technológie

Vďaka svetelnej inštalácii Branislava Bernára a jeho štúdia ShowMedia sa Mestský park počas Bielej noci zmení na magickú lúku, posiatu svetelnými objektmi – vodnými kvetmi. Kvapky/Drops sú považované za jeden z vrcholov podujatia.   

Kvapky 2Hlavným prostriedkom na vytvorenie diela je voda. Konkrétne typy trysiek tvarujú kvapalinu do zaujímavých foriem. Celá inštalácia je vysvietená štrnástimi lasermi.

„Technickú podporu Bielej noci zabezpečujeme už štvrtý rok, bude to však moje prvé dielo na tomto podujatí,“ hovorí autor inštalácie Branislav Bernár. „Nuit Blanche je podľa mňa skvelá vec. Má neopakovateľnú atmosféru. Všetky umelecké inštalácie môže človek prežiť v meste na vlastnej koži. Je to iné, ako vidieť tieto vo svete známe inštalácie na fotkách či videu.“

Kvapky (800x532)Pred dvoma až tromi rokmi bolo možné podobné dielo vytvoriť veľmi zložito a s obrovskými nákladmi. Až nové technológie umožnili ShowMedii podieľať sa na projekte, ktorý je považovaný za jeden z vrcholov Bielej noci.

Som veľmi rada, že náš Mestský park znovu ožije a opäť sa na jednu noc premení na čarovné miesto plné svetla a farieb,“ hovorí Zuzana Pacáková, kurátorka Bielej noci.  „A tiež som veľmi rada, že sa tejto zaujímavej a inovatívnej inštalácie zhostil práve Braňo, ktorý sa svetlu venuje už veľmi dlho a ktorý mi s Bielou nocou technicky pomáha od úplného začiatku. Veľmi si vážim podporu VSE/RWE, ktorý nám už po druhýkrát prejavili dôveru a myslím, že spojenie ich spoločnosti práve s touto svetelnou inštaláciou je šité na mieru. Neviem sa dočkať, keď sa prejdem našim parkom pomedzi farebné svetelné kvapky“, dodáva Z. Pacáková.

Svetelnú inštaláciu Kvapky/Drops vám prináša Karta výhod od VSE/RWE.

„Skupina VSE/RWE osvetľuje košické noci už vyše 80 rokov. Preto sme, samozrejme, aj hrdým partnerom unikátneho umeleckého projektu, a to už druhýkrát. Verím, že Biela noc ako úspešné podujatie zároveň znamená nové svetlo nádeje pre rozkvet kultúry v Košiciach, aj na celom východnom Slovensku,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová.

Viac informácií o inštalácii Branislava Bernára a ShowMedie Kvapky/Drops nájdete TU.

Lukáš Mano

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>