Jubileum v dielach Löfflera a Lányiho

Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach v kontexte svojho dvadsaťročného jubilea pripravilo v rámci Záverečného ceremoniálu EHMK – Košice 2013 dve vernisáže. Matúš Lányi predstavil výstavu  S. C. Elementum a múzeum Známeho a neznámeho Löfflera.

dsc_9838

Vojtech Löffler je v povedomí verejnosti známy predovšetkým ako sochár, inklinujúci k lyrickej téme ženského aktu a výrazne štylizovanej a abstrahovanej sochárskej forme. Hlboký kultúrny základ umelcovej osobnosti významným spôsobom vyústil do jeho paralelných aktivít, dopĺňajúcich jeho sochársku tvorbu. Inšpiratívnymi boli umelcove zberateľské aktivity a jeho nevšedná celoživotná cielená snaha, zameraná na aktívnu podporu mladých umelcov.

Sochár Vojtech Löffler venoval mestu Košice svoje dielo a výsledky svojich zberateľských aktivít, ktoré predovšetkým v početnej sérii autoportrétov košických umelcov vytvorili významný a výtvarne hodnotný zbierkový súbor. Výstava prezentuje umelcove výtvarné aktivity aj v kontexte jeho širšieho ideového odkazu.

 Výstava Matúša Lányiho (1981, Spišské Podhradie) predstavuje jeho najnovšiu tvorbu ostatných rokov, kde ďalej rozvinul tému náboženstva, viery či priamo kresťanstva. Na rozdiel od svojich skorších prác, v ktorých sa sústredil na prepájanie či porovnávanie technického sveta počítačovej virtuálnej reality, jej grafického stvárnenia a transcedentálneho nadpozemského sveta alebo porovnávania teórií evolúcie človeka a virtuálnych informačných tokov, v súčasných prácach sa venuje skúmaniu dvoch paralelných kultúrnych fenoménov – kresťanstva a konzumu. Vytvára tak bizarné kombinácie aplikovaním kresťanských symbolov, akými sú skratka IHS či biskupská mitra na predmety dnešnej konzumnej masovej kultúry – povedzme prilba amerického futbalistu či bikiny.

foto: Adam Klimo

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>