Klaster už aj v Košiciach

25. februára sa na košickom magistráte stretli zástupcovia podnikateľskej sféry s vedením mesta a odborníkmi na cestovný ruch, aby spoločne položili základy prvej mestskej organizácie destinačného manažmentu na Slovensku – tzv. klastra. Klaster je partnerstvo kľúčových aktérov cestovného ruchu verejného a súkromného sektora (hotely, reštaurácie, doprava, cestovné agentúry, atraktivity, sprievodcovia), ktoré vzniká za účelom rozvoja cestovného ruch a jeho produktov a spoločnej cielenej prezentácie mesta Košice ako atraktívnej destinácie (pod jednotnou značkou). Pre svojich členov a partnerov bude plniť úlohu oficiálnej spoločnej marketingovej a organizačnej centrály pre riadenie cestovného ruchu na lokálnej úrovni. Cieľom je podnecovať aktívnu spoluprácu a dostať mesto Košice na mapu Európskych destinácií.

Mesto Košice, ktoré v roku 2011 bude hostiť majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a v roku 2013 bude Európskym hlavným mestom kultúry, chce usmerňovať nárast návštevnosti mesta. Klientelou v hoteloch sú v súčasnosti najmä obchodní cestujúci, aj preto je potrebné osloviť aj pobytových návštevníkov a zamerať sa na ponuku hostí z celej Európy počas „city breaks” (kultúrne poznávanie aktrakcií, historických pamiatok, výlety počas predĺžených víkendov, alebo krátke poznávacie výlety).

Stretnutia sa zúčastnilo asi 30 podnikateľov – najvýznamnejšie hotely a reštaurácie v meste, letisko Košice, Železnice slovenskej republiky, cestovné kancelárie, ktoré majú v ponuke mesto Košice ako aj registrovaní sprievodcovia. Prejavili záujem založiť klaster cestovného ruchu, ktorý profesionálne zastreší marketing mesta smerom k turistom a bude manažérskou organizáciou cestovného ruchu v Meste Košice. „Máme plán, aby takáto organizácia fungovala od júna 2010″, potvrdil Marek Kolarčík, riaditeľ magistrátu mesta Košice.

Členom novovznikajúceho klastra bude aj nezisková organizácia Košice 2013, n.o.. Jedným z cieľov projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 je prispieť k zvýšeniu návštevnosti Košíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>