Koncert dobrej hudby a vína

Milovníci komornej hudby podľahli košickým Konvergenciám, ktoré boli pozvánkou na ďalšie koncerty,  od prvých tónov až po posledný úder do  klávesu. Bulharský klavirista Ivo Varbanov sa okrem manželky Fiammetty Tarli po koncerte pochválil aj skvelým vínom, ktoré priniesol z vlastných viníc v Bulharsku. Violončelista Jozef Lupták si hudobnú súčinnosť s manželským párom nevedel vynachváliť.

101_2142 (800x607)

Mladé publikum – potenciál budúcnosti

Premiéra aktuálneho ročníka Konvergencií bola v priestoroch Múzea Vojtecha Löfflera. Fiammeta Tarli sa ako dáma predstavila Košičanom prvá. Jozef Lupták sa po koncerte cítil výborne. S hudbou od nemeckého skladateľa Johannesa Brahmsa si umelci získali mladé,  aj tie skôr narodené generácie divákov.

„S hudobníkmi, ktorí tu dnes vystupovali, ma spájajú priateľské vzťahy,“ povedal violončelista J. Lupták.

„S Ivom Varbanovom som študoval na Kráľovskej akadémii umenia v Londýne. Pred dvoma rokmi sa vyliečil z ťažkej choroby a mohol opäť koncertovať. Veľmi sa teším, keď na vystúpenia prídu ľudia, s ktorými si môžeme komornú hudbu vychutnávať. O to viac mám radosť, keď prídu mladí. Vidím v tom potenciál pre budúcnosť. Vo všeobecnosti sme svedkami toho, že poslucháčmi vážnej hudby sú staršie generácie. Má to dva dôvody – koncerty sú pomerne drahé a vnímanie hodnoty klasickej hudby prichádza väčšinou až v druhej polovici života.“

101_2121 (800x600)

Festival Konvergencie privíta v Košiciach renomované britské vokálne kvarteto The Hilliard Ensemble, ktoré sa 1. júna predstaví v dielach anglických stredovekých a renesančných tvorcov a v premiére slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Koncert v Košiciach bude ich posledný na Slovensku, kedže v decembri 2013 súbor uzavrie svoju dlhoročnú, mimoriadne úspešnú kariéru.

Za celých štrnásť rokov Konvergencií bude tento ročník výnimočný aj tým, že v metropole východného Slovenska prvýkrát zaznie exotická maorská hudba.

Vychutnajte si videozáznam z košických Konvergencií

Lukáš Mano

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>