Koniec sveta môže znamenať aj nový začiatok

(teraz.sk; 30/11/2012; TASR ; Zaradenie: Kultúra)

Košičania sa ta môžu tešiť na bohatú kultúrnu nádielku od 14. do 21. decembra. Festival, aj vzhľadom na dátum, nesie názov The End/Koniec.

 Košice 30. novembra (TASR) – Všadeprítomnou témou konca sveta bude presiaknutý festival pred začiatkom roka 2013, v ktorom sa Košice, spolu s francúzskym mestom Marseille, stanú európskymi kultúrnymi metropolami. Košičania sa ta môžu tešiť na bohatú kultúrnu nádielku od 14. do 21. decembra. Festival, aj vzhľadom na dátum, nesie názov The End/Koniec. Pestrá multižánrová festivalová ponuka, tvorená domácimi a množstvom zahraničných umelcov, prinesie aj na netradičné miesta koncerty, prednášky, výstavy, filmy, divadelné a tanečné predstavenia. Všetky a pre všetkých budú voľne prístupné.

 “Nemohli sme sa vyhnúť téme, o ktorej hovorí celý svet, ale zároveň sme chceli naznačiť, že naša, niekoľkoročná príprava končí a že my naopak, nekončíme, ale ideme do finále a blížime sa k otváraciemu ceremoniálu,” uviedol umelecký riaditeľ neziskovej organizácie KošiceEurópske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Vladimír Beskid. Ako spresnil, festival The End pracuje s témou konca sveta z rôznych pohľadov a v rôznych žánroch tak, aby uspokojil čo najširšie divácke spektrum

 Festival The End sa začne už v piatok 14. decembra vernisážou v Múzeu Vojtecha Löfflera. Autormi výstavy sú mladí umelci z východného Slovenska, ktorí sa predstavia maľbou, sochami a svetelnými objektmi.

 Počas festivalového týždňa sa môžu diváci tešiť aj na cyklus piatich filmov, ktoré rôznym spôsobom pracujú s témou konca sveta. “V spolupráci s občianskym združením Cinefil ich ponúkneme v kine Úsmev, ktoré síce skončilo, ale aspoň na týždeň mu opäť vdýchneme život,” dodal Beskid. Premietané budú filmy Mad Max (1979), Matrix (1999), Ikarie XB 1 (1963), Dvanásť opíc (1995) a ako zaujímavosť aj skrátená verzia kultového nemého filmu z roku 1927 Metropolis, so živým hudobným sprievodom Dalibora Kociána a jeho hostí.

 Chýbať nebude ani Vedecká kaviareň na tému mayského kalendára s RNDr. Miroslavom Znášikom (18. 12.) vo výmenníku na Brigádnickej ulici. Do programu sa zapoja aj rezidentky projektu K.A.I.R. Svoje tanečné umenie 16. a 17. 12. predvedú Inna Aslamova z Bieloruska a Daria Buzovkina z Ruska v kaviarni Slávia. Ďalšia umelkyňa, francúzska výtvarníčka z Marseilles Claire Dantzer, sa predstaví site specific výstavou v synagóge na Zvonárskej ulici.

 V košickej Make Up gallery, ktorá všetky tohoročné výstavné projekty venovala téme konca sveta, sa 19. decembra uskutoční tretia vernisáž festivalu a ponúkne dielo britskej umelkyne poľského pôvodu Hanii Stelly Sawickej.

 Sprievodným podujatím, pripraveným n. o. Košice 2013 a Agentúrou Daisy, bude aj tradičné vyrezávanie ľadových sôch na Hlavnej ulici. Vytvárať ich budú dva sochárske tímy – poľský a maďarský od 17. decembra.

 Dlho očakávaný deň s dátumom 21. decembra vyvrcholí večerným koncertom na Hlavnej ulici. Obavy z konca sveta by mala zahnať a Košice pripraviť na veľkolepý otvárací ceremoniál česká pop – funková kapela Monkey Business. Zároveň sa spustí časomiera – svetelná inštalácia, ktoré začne odpočítavať dni, hodiny, minúty a sekundy do jeho začiatku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>