Košice 2013 odštartovali nie úplne bezchybne, ale s veľkým nadšením /Košice 2013 eröffnete nicht pannenfrei, aber begeistert/

(20.01.2013; www.derstandard.at; s. ‑; R)

Niekoľko stavieb nie je ešte dokončených. Na programe veľa príspevkov z Rakúska.

Košice. Týždeň po Marseille vo Francúzsku aj Košice na Slovensku cez víkend slávnostne odštartovali rok Európskeho mesta kultúry 2013. Zimné počasie posunulo nakoniec na nedeľu pôvodne na sobotu plánovaný príchod eurokomisárky EÚ pre kultúru Androully Vassiliou. Slovenské médiá zas kritizovali celý rad posunov stavebných prác niektorých budov.

Viaceré dôležité stavebné projekty, ako prestavba schátralej plavárne na centrálnu umeleckú halu, či renovácia Východoslovenského múzea a Východoslovenskej galérie ako dvoch najväčších kultúrnych ustanovizní v meste nestihli otvárací ceremoniál.

Organizátori však napriek tomu neskrývali eufóriu. Zaradenie Košíc v roku 2013 medzi európske mestá kultúry má priniesť pre mesto doposiaľ nepoznané kultúrne impulzy, ktoré by mali tiež prispieť k rozvoju cestovného ruchu, ako uviedol na otváracej slávnosti umelecký vedúci Vladimír Beskid. Nejde len o zoskupenie kultúrnych projektov a podujatí, ale v nemalej miere aj o transformáciu priemyselného mesta na centrum kultúry a kreativity.

Sobotné ráno patrilo “literárnym raňajkám”, čítali sa literárne diela vo viacerých kaviarňach mesta pre domáce publikum. Medzinárodnú pozornosť pritiahlo vyvrcholenie otváracích slávností v nedeľu večer ‑ galaprogram pre prominentných hostí v Mestskom divadle, ako aj Grand Opening Show na otvorenom pódiu na Hlavnom námestí mesta.

Aj 360 eventov počas zvyšku roka by mal ponúknuť podľa možnosti široký mix ‑ od kultúrnych podujatí medzinárodného formátu s poprednými umelcami z celého sveta až po lokálne kultúrne podujatia mestských častí, ‑ informoval umelecký šéf Beskid o celom pripravovanom spektre.

Košice sa v rámci New Dance Days v októbri a Svetového dňa súčasnej hudby v novembri budú podieľať na umeleckom experimente medzinárodnej kultúrnej scény a dlhodobo sa s ňou prepojí. Súčasne sa obyvateľom jednotlivých mestských častí ponúknu výstavy zachytávajúce ich každodenný život, pričom sa poukáže aj na handicapovaných a ľudí vyčlenených zo spoločnosti.

Rakúske príspevky

Medzi množstvom hostí prítomných na otváracom ceremoniáli bola aj rakúska delegácia, ktorú okrem iných tvoril veľvyslanec Martin Eichtinger, vedúci kultúrnopolitickej sekcie ministerstva zahraničných vecí, Markus Wuketich, rakúsky veľvyslanec v Slovenskej republike a Brigitte Trinkl, vedúca Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave. Viaceré projekty z Rakúska obohatia pestrý kultúrny program v druhom najväčšom meste na Slovensku.

Minister zahraničných vecí Michael Spindelegger vo svojom vystúpení neskrýval radosť z rakúskej účasti organizovanej Kultúrnym fórom. V nedeľu sa otvorila výstava dizajnu Joanneuma Graza.

Príspevok v ťažiskovej téme architektúra bol v rámci spolupráce s Úradom dolnorakúskej krajinskej vlády. Východiskom prehliadky sú kultúrne budovy. K novému partnerstvu došlo podpísaním výmenného umeleckého programu medzi Kremsom a Košicami.

V rámci súčasného umenia sa má v septembri a októbri 2013 predstaviť výstava fotografií Erwina Wurma. Na jeseň sa bude prezentovať platforma audiovizuálnych vyjadrovacích foriem podporujúcich kreativitu. Prestaví sa aj mladá rakúska huslistka Lara Kusztrich s orchestrom košickej Štátnej filharmónie a mnohí další

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>