KOŠICE EHMK 2013

(20.01.2013; Televízna stanica TA 3; Rozhovor; 11.00; 6 min.; HORŇÁK Daniel)

Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka:

“V Košiciach pokračuje otvárací ceremoniál projektu Európske hlavné mesto kultúry. Aj dnes vám naši redaktori prinesú živé vstupy z metropoly východného Slovenska. V tejto chvíli sa už spájame s kolegom Danielom HORŇÁKOM.”

Daniel HORŇÁK, redaktor:

“Prajem vám dobrý deň z Košíc. Otvárací ceremoniál Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013 sa preklopil do svojej druhej polovice alebo do druhého dňa. Tí, ktorí ste tu boli alebo ste nás včera sledovali, tak viete približne, ako to tu vyzerá. Tí, ktorí nie, ja len pripomeniem, že v Košiciach je tento víkend približne tisícka umelcov nielen zo Slovenska, ale aj z iných zahraničných krajín. Konajú sa tu desiatky umeleckých kultúrnych podujatí naprieč celým mestom, od kaviarní, klubov cez knižnice, divadlá, galérie. To znamená, že na svoje si môže skutočne prísť každý priaznivec umenia a kultúry. My sa teraz nachádzame na Hlavnej ulici v centre Košíc, kde už sa finalizujú práce na tú čerešničku v programe tento víkend, pretože práve tu bude večer o šiestej do pol ôsmej veľká otváracia šou pre všetkých ľudí, ktorí sem dnes prídu. V tomto vstupe sa trošku pozrieme Košice ako hlavného mesta kultúry v Európe v roku 2013 trošku zo širšia, pretože pri mne stojí primátor Košíc pán Richard RAŠI. Dobrý deň.”

Richard RAŠI (Smer‑SD), primátor mesta Košice:

“Dobrý deň prajem.”

D. HORŇÁK:

“Ako ste teda spokojný s tým prvým dňom? Ja som vás tu videl na viacerých miestach včera, že ste si boli obzerať aj nejaké kultúrne podujatia. To znamená spokojnosť alebo ako vidíte ten prvý deň?”

R. RAŠI:

“Ten prvý deň bol naozaj úžasný, niektoré podujatia som si bol pozrieť, na niektorých som sa fyzicky zúčastnil, lebo som chodil po pavučine, ktorá bola inštalovaná v knižnici technickej univerzity. Naozaj z tých prvých reakcií a z tých prvých informácií, ktoré máme, tak včera v mesta sa pohybovalo zhruba 100‑tisíc ľudí, čo je nevídaný počet, keďže Košice majú 250‑tisíc obyvateľov a myslím si, že prevládala najviac spokojnosť. Ľuďom sa páčili nielen podujatia, ktoré boli v kaviarňach, v knižniciach, galériách, v divadlách, ale aj podujatia a prezentácie, ktoré stretli a myslím si, že boli spokojní. A verím, že keď tak dobre ako včerajšok dopadne dnešok, tak bude to tým najlepším štartom Európskeho hlavného mesta kultúry.”

D. HORŇÁK:

“Diváci za vami už môžu vidieť veľké pódium, ktoré sa tu pripravuje na tú večernú šou. Skúste trošku priblížiť, čo ľudia, ktorí sem prídu v tomto počasí večer, môžu vidieť na Hlavnej ulici?”

R. RAŠI:

“Tak uvidia to, čo v Košiciach ešte nikdy nevideli. Táto otváracia šou bude koncipovaná úplne inak ako boli akýkoľvek prezentácie a kultúrne akcie nielen v slovenských ale aj v európskych mestách. Bude smerovať k planéte Košice, teda k tomu, čo chceme dosiahnuť a teda naštartovať úplnú zmenu a budúcnosť Košíc a možno sa dočkáme aj pozdravu z kozmu.”

D. HORŇÁK:

“Tento projekt hlavného mesta kultúry sa tento víkend len začína, je to otvárací ceremoniál, takže skúste priblížiť ten zvyšok roka, teda tú podstatnú časť, čo všetko chcete pripraviť pre umelcov, pre verejnosť v rámci toho projektu?”

R. RAŠI:

“Začneme kultúrou, budeme pokračovať kultúrou a zábavou a takto sa preklenieme celým rokom 2013. Pre más rok 2013 je začiatkom. My dúfame, že vďaka tomuto titulu Košice naštartujeme a zmeníme ten ich doteraz industriálny charakter v ponímaní mnohých turistov na charakter viacej kreatívny a že na tomto projekte naštartujeme nové pracovné príležitosti a ekonomiku mesta. Takže pre nás je to projekt, ktorý má dať metu nový rozmer a má mu zabezpečiť naozaj lepšiu budúcnosť.”

D. HORŇÁK:

“Niektoré časti tohto projektu zatiaľ meškajú, ide o Kunsthalle alebo o očakávaný multifunkčný priestor v kasárňach, kedy sa verejnosť dočká týchto častí a vlastne čo spôsobilo to omeškanie?”

R. RAŠI:

“Otvorenie týchto častí, exhibície a prezentácie, ktoré v nich budú, sú plánované na leto. V Košiciach máte jediné riziko, kdekoľvek zakopete, niečo nájdete, pretože aj teraz kde stojíme, tak stojíme nad historickým vstupom do mesta, ktorý bol asi štyri metre pod nami a napríklad pri kasárňach, ktoré meníme na Kulturpark, sme našli muníciu a našli sme, tak ako to bývalo v kasárňach, kde sa nikto nedostal, také rúry na média, aké tam vôbec nemali byť. Takže všetko sme to prekonali. Ten termín dokončenia stavieb je koniec mája. Takže v lete sa môžeme tešiť na nové kultúrne stánky.”

D. HORŇÁK:

“Tento projekt prekračuje hranice Košíc, takže aký máte plán jednoducho začleniť celý región do tohto projektu?”

R. RAŠI:

“Tento projekt nie je len o Košiciach ale aj o Košickom samosprávnom kraji a aj o Prešovskom samosprávnom kraji. Počas roku bude množstvo akcií, ktoré sa budú robiť v okolitých mestách a v okolí mesta Košice a ktoré budú históriu, tradíciu cestou kultúry približovať všetkým návštevníkom, ale my naozaj veríme, že jednoducho pozdvihneme tento región a že pre tie špecifiká, pre zvláštnu atmosféru, ktorá v tomto meste je, cestou Košíc odhalíme aj celý región a jednoducho na tej turistickej mape sa zvýrazníme a budeme mestom, kde ľudia budú chodiť nielen tento rok, ale aj v budúcnosti.”

D. HORŇÁK:

“Tento projekt hlavného mesta kultúry funguje už 25 rokov: existujú štúdie, ktoré vyhodnocovali efekt na mestá podľa týchto štúdií, v nasledujúcom roku sa zvýšil počet turistov, ktorí prespávajú v tom meste v priemere o 12 percent, v niektorých mestách to bolo viac ako 20 percent. Čiže ten potenciál pre Košice tu je. Čo chcete urobiť, aby tá kultúrny, umelecká aktivita v roku 2014 opäť neupadla do nejakého podpriemeru.”

R. RAŠI:

“Čo sa týka prespania, nechcem byť skromný, ale toho roku očakávame ten nárast o sto percent, pretože väčšinou tu ľudia chodili na jeden deň, my ich tu chceme udržať. Čo sa týka ďalších rokov, mesto bude musieť pripraviť špeciálnu schému na financovanie kultúrnych podujatí, aktivít aj v ďalších rokoch, lebo tento projekt v roku 2013 iba začína a má slúžiť mestu a okoliu na mnoho desiatok, desiatok rokov. Takže Košice po roku 2013 neskončia, Košice po roku 2013 začnú takým pozitívnym rozmerom, ako to začína v týchto dňoch.”

D. HORŇÁK:

“Ja vám veľmi pekne ďakujem za rozhovor.”

R. RAŠI:

“Ďakujem pekne, dovidenia.”

D. HORŇÁK:

“A už len pripomeniem, že by samozrejme budeme v Košiciach aj dnes celý deň. Večer, ak nemáte možnosť sem prísť osobne, tak vám ponúkneme prostredníctvom nášho vysielania aj tú veľkú šou z námestia, takže odo mňa zatiaľ všetko.”

STORIN

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>