Košice sú oprávnene kultúrnym srdcom Európy

Delegácia pre kultúru a rozpočet Európskeho parlamentu navštívila košickú Kunsthalle/Halu umenia a vyzdvihla najviditeľnejšie prínosy titulu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým sa pýši metropola východného Slovenska. Zahraniční europoslanci sa zhodli na tom, že Košice vysokou úrovňou projektu prekonali i svojho francúzskeho kolegu – miliónovú metropolu Marseille.

img_6654 copy

Foto: Tomáš Čižmárik

Veľké investície prinášajú ovocie

Postupný prerod Košíc z centra priemyslu na hniezdo kreativity nadchol najmä zahraničných návštevníkov. Stavebný ruch z budov je v meste už takmer minulosťou. Kultúrne projekty sa v posledných dňoch dostali do finálnej fázy.

„Len pre porovnanie – naša dvojička Marseille-Provence 2013 ešte dodnes nedokončila niektoré projekty, momentálne sú v procese odovzdávania,“ povedal viceprimátor Košíc Ján Jakubov.

Košice budú prosperovať ešte viac

Spoluprácou medzi mestom, regiónom a poslancami si Košice budujú dobrú povesť v Bruseli.

„Krakow bol európskou metropolou kultúry v roku 2000,“ spomína poslanec Európskeho parlamentu za Poľsko Piotr Borys.

img_6697 copy„Odvtedy navštívili mesto milióny turistov. Investori v ňom videli veľký potenciál a nebáli sa doň investovať. Rovnaké momenty čakajú i Košice. So svojim kultúrnym a historickým potenciálom môžu zaobchádzať tak dobre, že ich v budúcnosti čaká veľké prosperovanie. Najviac nás teší spoluúčasť medzi mestom a regiónom, ktorá môže byť príkladom pre iných.“

Hľadanie spolupráce a porozumenia je založené na participácii ľudí, čo je dôležitým predpokladom na zachovanie umeleckého kapitálu v budúcnosti. Europoslanca P. Borysova milo prekvapil projekt SPOTs orientovaný na budovanie kultúry na košických sídliskách.

„Duchovné hodnoty sú blízko ľudí, a to je jednou z najväčších výhod projektu.“   

Kultúrne srdce starého kontinentu

img_6711 copyReputácia Slovenska v Európe a vo svete sa i vďaka Košiciam zvýšila. Slovenská europoslankyňa, členka výboru pre kultúru a vzdelávanie, Katarína Neveďalová nevidela v meste nič negatívne a myslí si, že projekt je zvládnutý stopercentne. Teší ju i podpora kultúry národnostných menšín. Bola nadšená umeleckými aktivitami.

„Košice si oprávnene zaslúžia titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Som presvedčená, že pri vyhodnotení projektu na konci roka sa zhodneme na slovenskom víťazovi, ktorý je už teraz lepší ako francúzsky napriek tomu, že titul EHMK nie je súťažou,“ dodala europoslankyňa.

Z Košíc sa bude lietať aj do Nemecka

Európsky parlament si ešte v roku 2011 vypočul jednu z najzaujímavejších prednášok o Vínnej ceste programu Terra Incognita, ktorá trvala päť hodín.

img_6672 copy„Po trojdňovej návšteve mojich kolegov, ktorí spoznali naše mesto, som hrdá na to, že som Košičanka,“ priznala členka výboru pre regionálny rozvoj Monika Smolková.

„Môžeme byť pyšní na to, čo sme dokázali.“

Poslanci z Bruselu sa snažia priblížiť mesto turistom vďaka novým leteckým linkám. Po trase Košice – Londýn by mohlo prísť na rad spojenie s niektorou z nemeckých metropol.

Lukáš Mano

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>