Košice veľkolepo odštartovali svoj európsky rok

(20.01.2013; www.tvnoviny.sk; Regióny, 21:16, s. ‑; sita)

Pozrieť sa prišlo okolo 40‑tisíc ľudí.

Košice sú oficiálne Európskym hlavným mestom kultúry. V nedeľu veľkolepou šou vyslali svoje kultúrne posolstvo. Pozrieť si ju prišlo podľa organizátorov okolo 40‑tisíc ľudí.

Ocenili aj nápad so štartom kozmickej družice. Uchvátila ich výnimočná laserová šou i ohňostroj. “Strávil som tu vyše dvoch hodín, no oplatilo sa prísť,” konštatoval návštevník.

Z veľkej otváracej šou odštartovala Košická kultúrna družica, ktorej fiktívnu posádku tvorili Rusín, Maďar, Róm a Slovenka. O tom, že východniarom k tancu veľa netreba, svedčí vystúpenie skupiny Šarišská nátierka a Derevjanky, ktoré dokázali roztancovať tisíce ľudí.

Prepojenie a spoluprácu Košíc s Prešovom symbolizovalo spojené vystúpenie skupín Peter Bič Project a Chiki‑liki‑tu‑a. Z pódia zaznela hymna košického projektu EHMK 2013 v podaní Kataríny Knechtovej, Lukáša Adamca, Nataše Džunkovej a Mariána Čekovského.

Po štarte kultúrnej družice v podobe balóna sprevádzaného mimozemšťanmi otváraciu šou zavŕšil ohňostroj za zvukov európskej hymny Óda na radosť.

Množstvo ľudí sa pobralo od Dolnej brány priamo k Steel Arene na koncert Jamiroquai. Ďalší zamierili na hudobnú párty do Tabačky s francúzskou skupinou Under Kontrol a ďalšími.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>