Krása ukrytá v abovských krojoch

03Krása v kroji ukrytá je názov výstavy, ktorá bude až do 9. januára 2014 sprístupnená v budove Bravo v košických Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici. Košické folklórne štúdio ju pripravilo s cieľom zachovať tradičný odev Abova, zachrániť zvyšky krojov a krojových súčastí, ktoré by inak ostali na povalách či v pivniciach starých domov, kde by nikto neocenil ich krásu a prínos pre našu kultúru. Je prvým podujatím Košických folklórnych dní, ktorých hlavný program uvidia diváci v dňoch 16. – 24. novembra 2013.

„Návštevníkom chceme predstaviť  tradičný odev Abova, zachovať jeho krásu pre ďalšie generácie a propagovať ho medzi širokou verejnosťou. Vystavené exponáty sme získali rôznymi spôsobmi: niektoré kroje a krojové súčasti sme kúpili, niektoré zapožičali od rôznych folklórnych skupín, jednotlivcov či obcí. Iné staré kroje, ktoré sme mali v archívoch, sme museli opraviť alebo ušiť nové súčasti na základe pôvodného vzoru. Podarilo sa nám dať dokopy hodnotnú zbierku, ktorá návštevníkom výstavy podá obraz o živote na abovskom vidieku,“ informovala Zuzana Krajňáková z občianskeho združenia Košické folklórne štúdio (KFŠ) .

V novom centre kultúry, ktoré vzniklo vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, tak našlo miesto aj tradičné ľudové umenie v podobe každodenného i sviatočného odevu našich predkov. Návštevníci majú možnosť vidieť niekoľko desiatok krojov a krojových súčastí, ako sú sukne, blúzky, košele, lajblíky. Pri ich zbieraní pomohli folklórne súbory a skupiny Bľancar z Nižného Klátova, Kadlubek (Valaliky), Škvarkare (Košická Nová Ves), Vinica z Myslavy, Železiar z Košíc, ale aj jednotlivci Soňa Rudňanská, Pavol Kacvinský, Tomáš Ondruš, Martina Beerová, Iveta Kažimirová, Alena Škodyová, Mária Trojčáková a ďalší. Projekt sa realizoval s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Výstava má potenciál ďalej sa vyvíjať a rozširovať. „Chceme predstaviť aj fotografickú dokumentáciu a popis jednotlivých krojov a krojových súčastí. Budeme sa snažiť doplniť aj audiovizuálnu časť – projekciu niektorých krojov z autentických filmových záznamov. Chystáme aj interaktívny „kútik“, kde si návštevníci budú môcť skúsiť vyšívanie, tkanie, vyrezávanie, paličkovanie. Do budúcnosti chceme výstavu rozširovať aj o iné oblasti – Spiš, Zemplín, Gemer… Výstava tak bude môcť putovať po mestách celého východného Slovenska. Neskôr ju bude možné rozšíriť aj o predmety dennej spotreby – hlinený riad a keramiku, drevené črpáky, korytká, lyžice, varechy, rôzne nástroje…. V Dome autentickej kultúry plánujeme zriadiť stálu popisnú expozíciu zozbieraných predmetov, ktorá môže predovšetkým najmladším obyvateľom ukázať, ako žili ich predkovia,“ dodal Vladimír Urban z Domu ľudového tanca v Košiciach.

Vstupné 1,00 €

deti (do 15 rokov), študenti a dôchodcovia 0,70 €

pozn.: skupiny nad 10 osôb zľava 10%

Výstava bude otvorená do 9. januára 2014. V decembri je otvárací čas od stredy do nedele od 14.00 do 18.00 hod. V prípade záujmu väčších skupín sa dá čas prehliadky dohodnúť na telefónnom čísle 0918 904 867.

Výstava bude v dňoch 21. – 26. 12. 2013 a 31. 12. 2013 zatvorená

Otváracia doba v mesiaci január 2014:
PONDELOK – NEDEĽA od
14.00 – 18.00 hod. prípadne podľa požiadaviek – 0918 904 867

Viac informácií o Košických folklórnych dňoch 2013 nájdete na http://www.kosickefolklornedni.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>