Kúzla Bielej noci robia z Košíc čarovné mesto

 Svetová špička súčasného umenia, ale aj mladí domáci umelci vytvorili 5. októbra 2013 v centre Košíc už po štvrtý raz  neopakovateľnú atmosféru jedinečnej Bielej noci. Podujatie, ktoré nemá obdobu nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe, vytiahlo v predvečer jubilejného 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru do košických ulíc, napriek mrazivému počasiu, niekoľko desiatok tisíc návštevníkov. Nechýbali ani významné osobnosti spoločenského, kultúrneho i politického života. Spojiť športový zážitok s umeleckým prišli do Košíc aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Kvapky-Drops-foto-Michal_Bober-3

Podľa Maroša Šefčoviča sa do Košíc športovci i umelci radi vracajú, pretože vedia, že tu zažijú veľmi príjemnú atmosféru. „Mne sa na Košičanoch páči, že sa vedia zmobilizovať pre svoje mesto. Bol som tu aj na Otváracom ceremoniáli Európskeho hlavného mesta kultúry a napriek tomu, že bolo zlé počasie, prišlo veľmi veľa ľudí a tešili sa z neho, prišli podporiť svoje mesto. To si myslím robí Košice veľmi čarovným mestom,“ uviedol podpredseda Európskej komisie.

Nie rivalita,  ale naopak – partnerstvo, spolupráca a vzájomná inšpirácia.  Aj týmito slovami charakterizoval súčasný vzťah medzi Bratislavou a Košicami po zapálení maratónskeho ohňa a otvorení Bielej noci Milan Ftáčnik. S košickým primátorom Richardom Rašim si opäť zabehli štafetu, ale predtým aj spoločne prezreli umelecké inštalácie Bielej noci. „Je to nádherné podujatie a úprimne vám ho želám. Mal som možnosť vidieť Bielu noc už minulý rok a musím povedať, že v tomto sú Košice o niekoľko krokov pred Bratislavou. Atmosféra, ktorú zažívame v Košiciach, sa zatiaľ v Bratislave nedá dobehnúť, ale budeme pracovať na tom, aby sme vymysleli niečo typicky bratislavské,“  vyznal sa bratislavský primátor.

Primátor Košíc Richard Raši  potvrdil, že Biela noc sa stala neoddeliteľnou súčasťou maratónu a teší ho spojenie týchto dvoch najmasovejších, a zároveň vrcholných podujatí. „Vidíme na veľkom počte prítomných ľudí, že Biela noc si našla miesto v srdciach Košičanov, bez ohľadu na to, akú kultúru preferujú. Tento ročník je výnimočný tým, že Košice sú Európskym hlavným mestom kultúry, ako vôbec prvé mesto v histórii Slovenska, a zároveň, že je spojený s najstarším maratónom v Európe. Takýto rok v histórii nášho mesta dlho nebol a asi skoro nebude. Verím, že naštartuje niečo, z čoho budeme žiť ešte niekoľko desaťročí a aj vďaka tomu budeme vnímaní ako mesto výnimočných ľudí a výnimočnej atmosféry,“ povedal R. Raši. 

 Hlavným partnerom Bielej noci 2013 bol Francúzsky inštitút na Slovensku/Institut Français de Slovaquie. Jeho riaditeľ Michel Pouchepadass pri otvorení pripomenul, že tento rok je výnimočný aj pre francúzsko-slovenské vzťahy. „O titul Európskeho hlavného mesta kultúry sa totiž delia Košice s francúzskym mestom Marseille. Aj preto, osobitné miesto tohto 4. ročníka patrí Francúzsku, ktoré je zastúpené inštaláciami piatich francúzskych umelcov: Antonin Fourneau, Mademoiselle Maurice,  Benoit Maubrey, Elise Morin a Studio 21 BIS. Som rád, že Biela noc, pôvodne parížske podujatie, si našla svoju tradíciu aj tu v Košiciach a že sa stala jedným z najviac navštevovaných podujatí súčasného umenia na Slovensku,“ dodal M. Pouchepadass.

Poďakovanie za významnú partnerskú podporu Bielej noci 2013 patrí aj Ministerstvu kultúry SR, Francúzskej aliancii v Košiciach, Košickému samosprávnemu kraju, VSE RWE Group a EU Japan Fest.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>