LitPark sa pochváli šlabikármi z celého sveta

553870_760615553964568_765894320_nKnižnica pre mládež mesta Košice, pobočka LitPark, Kasárne/Kulturpark pozýva na Výstavu šlabikárov z celého sveta, ktorá bude sprístupnená v čase od 27. novembra do 20. decembra 2013 v rámci otváracích hodín pobočky.
Šlabikár je prvou knihou, s ktorou sa dieťa stretáva v škole. Pre každého človeka je prvým krokom k svetu vedomostí a informácií. Historici považujú za najstarší šlabikár text vytesaný do kameňa, objavený v Nippure v Mezopotámii. Neskôr písali text šlabikára na hlinené, voskové či drevené tabuľky alebo papyrus.
Najstaršími šlabikármi na Slovensku boli drevené doštičky, nazývané abecedáre. V 15. – 18. storočí, aj neskôr, sa používali šlabikáre – kohútiky, podľa obrázku kohútika na konci textu. Prvým naozajstným šlabikárom, ktorý vyšiel v roku 1547 v Prostějove, bol Slabikář Cžeský, zostavený písmenkovou i slabikovacou technikou a mal náboženský obsah.

Viac ako 500 vystavovaných šlabikárov zo 141 štátov sveta tvorí úctyhodnú zbierku súkromného zberateľa Štefana Peteju z Bardejova. K najzaujímavejším a najvzácnejším originálom patria Slabikář Cžeský z roku 1547, Obrázkový šlabikár a prvá čítanka pre školy evanjelické z roku 1896, Fonomimický šlabikár a prvá čítanka z roku 1924, Slniečko – šlabikár a prvá písanka pre ľudové školy – vydaná v Matici slovenskej v roku 1934. Návštevníkov zaujali Rytmický šlabikár z roku 1955, Prvé čítanky z rokov 1954 a 1956 či šlabikáre s príznačnými názvami Hviezdička, Zornička, Záhradkár, zostavené Máriou Rázusovou-Martákovou (1940, 1941, 1946), aj fotokópia šlabikára v šarištine z roku 1922, vydaná v Prešove. Najviac sú zastúpené slovenské šlabikáre.
Návštevníkov iste upútajú aj šlabikáre z čierneho kontinentu, juhozápadnej Ázie, čítajúce sa odzadu, rómske šlabikáre, historické tabuľky, kalamáre, griflíky, pravítka, drevené peračníky a iné. Svojej zberateľskej vášni sa dôchodca Štefan Peteja venuje od roku 1988 ešte počas pôsobenia na Mestskom úrade v Bardejove, kde okrem predsedu a tajomníka robil azda všetko. Prvým šlabikárom Štefana Peteju je dar známej z USA a z tejto veľmoci v zbierke figuruje aj šlabikár z roku 1881. Nevšednej záľube či koníčku sa aktívne venuje aj po odchode na dôchodok (1994). Telefonuje, píše listy, oslovuje prezidentov, ministrov zahraničných vecí, veľvyslancov, ale i známych či neznámych zberateľov, a to s jedinou prosbou. Získať 50 chýbajúcich šlabikárov. V súčasnosti má Štefan Peteja najpokrytejšiu Európu, chýba iba jediný šlabikár z Monaka. Súčasťou jeho bohatej zbierky sú aj šlabikáre pre nevidiacich prváčikov, slovenské, rumunské a ruské vydania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>